Prematür ventriküler kompleks ilişkili kardiyomyopati olan hastalarda kateter ablasyonunun hayat kalite indeksi üzerine etkisi
The effect of catheter ablation on life quality index in patients with premature ventricular complex-related cardiomyopathy
- Tez No: 568068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Premature ventriküler kompleks ilişkili kardiyomyopati (PVC-KMP) potensiyel olarak sol ventriküler sistolik disfonksiyonun geri döndürülebilir formudur. Katater ablasyon tedavisi medikal tedaviye olan üstünlüğü gösterilmiştir ve öncelikli tedavi seçeneği haline gelmiştir. Çalışmamızın amacı; KMP olan idiyopatik premature ventricular komleks (PVC)'in ablasyon sonrası 6. ayda sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarında, yaşam kalitesinde olan iyileşmenin gösterilmesidir. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya idiyopatik PVC ilişkili kardiyomyopati gelişen ve başarılı radyofrekans katater ablasyon uygulanan 60 hasta dahil edildi. Hastaların ablasyon öncesi bazal EKG'leri, 24 saatlik holter monitörizasyonu ve MLHFQ testi skorları incelendi. Ayrıca 6 dk yürüme mesafesi, Transtoraasik Ekokardiyografi (TTE) ile sistolik ve diastolik fonksiyonları, fonksiyonel sınıf ve Nt-pro-BNP değerleri ölçüldü. Kateter ablasyonu sonrası 6. Aydaki EKG'leri, 24 saatlik holter monitörizasyonuyla PVC yükü, MLHFQ testi puanı, 6 dk yürüme mesafesi, TTE ile sistolik ve diastolik fonksiyonları, fonksiyonel sınıf ve Nt-pro-BNP değerleri işlem öncekilerle karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 43.72±11.92 ve 33(%55)'i erkek cinsiyetli olduğu saptandı. Hastalara katater ablasyon öncesi takılan 24 saatlik ritm holterde PVC oranının % 21.99±6.10 olduğu belirlendi. PVC-KMP olup radyofrekans katater ablasyon uygulanan hastaların bazal ve işlem sonrası 6. ay dönemindeki ekokardiyografik, laboratuvar ve klinik parametrelerinin karşılaştırıldığında; LVEF düzeyi 6.ayda daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Premature ventricular complex-associated cardiomyopathy (PVC-CMP) is potentially reversible form of left ventricular systolic dysfunction. The superiority of catheter ablation over medical therapy has been demonstrated and has become a primary treatment option. The aim of this study is to show the improvement in left ventricular systolic and diastolic functions and quality of life at 6 months after ablation of idiopathic premature ventricular complex (PVC) with CMP. MATERIAL AND METHOD: Sixty patients with idiopathic PVC-associated cardiomyopathy who underwent successful radiofrequency catheter ablation were included in the study. Baseline ECGs, 24-hour holter monitoring and MLHFQ test scores were evaluated. In addition, 6 min walking distance, systolic and diastolic functions by Transthoracic Echocardiography (TTE), functional class and Nt-pro-BNP values were measured. ECG at 6 months after catheter ablation, PVC load with 24-hour holter monitoring, MLHFQ test score, 6 min walking distance, systolic and diastolic functions by TTE, functional class and Nt-pro-BNP values were compared with previous procedures. RESULTS: The mean age of the patients was 43.72 ± 11.92 and 33 (55%) were male. The rate of PVC in the 24-hour rhythm holter implanted before catheter ablation was 21.99 ± 6.10%. The comparison of echocardiographic, laboratory and clinical parameters of the patients who underwent radiofrequency catheter ablation of PVC-CMP was compared after the 6th month. LVEF levels were higher in the 6th month.