Removal of load formwater by activated carbon
Kurşunun sudan aktif kömürle kaldırılması
- Tez No: 56810
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
öz KURŞUNUN SUDAN AKTİF KÖMÜRLE KALDIRILMASI El-Gazar, Waled Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayrettin Yücel Nisan 1996, 101 sayfa Kurşun zehirliliği ve insan hayatına tehdidi yüzünden, çevrede bulunması tehlikelidir. Yüksek kurşun derişimi içeren atık sular için, hidroksit veya sürüt kullanarak çökeltme en ekonomik arıtım metodudur. Kurşun içeren sular, çökeltmenin etkisini azaltan kompleks oluşturan iyonları içerdiği zaman yüksek kurşun derişimi içeren akıntılara sebep olur.Buna ilave olarak, içme suyu, dağıtım sisteminde kurşun boruları ve evlerde kullanılan bakır servis hatlarına Pb/Sn lehimli eklerde olan paslanma ve çözünme yüzünden kurşun bulaşabilir. İçme suyuyla ilgili yeni kurallara uymak için, muslukta kullanım noktasında kurşunu içme suyundan aktif kömürle tutmak yararlı olabilir. Bu çalışmada, aktif kömür ile kesikli bir sistemde kurşunun adsorplanması incelenmiştir. Deneysel değişkenler : çözelti pH'ı, çözelti iyonik gücü, başlangıç kurşun konsantrasyonu, ve aktif kömür tanecik büyüklüğünü kapsamaktadır. Denge izotermleri elde edilmiş ve Langmuır ifadesine uydukları gözlenmiştir.Kurşun derişiminin zamanla azalması eğrilerini belirlemek için üç dirençli bir matematiksel model geliştirilmiştir. Bu model iki denklem içermekte : biri kap için, diğeri aktif kömür taneciğinin içine kurşunun difüzyonu içindir. Model denklemleri geriye doğru sonlu-ayrım metodu kullanarak çözümlenmiştir. Sonlu-ayrım denklemleri tridiyogonal matriks oluşturmaktadır. Bu tridiyagonal matriks Thomas algoritmasıyla bilgisayarla çözülmüştür. Hız parametreleri, sıvı-katı kütle transfer katsayısı, Kf, gözenek difüzyon katsayısı, DP, ve yüzey difüzyon katsayısı, Ds model tahminleriyle deneysel sonuçlarım karşılaştırarak elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aktif Kömür, Adsorpsiyon, Kurşun VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REMOVAL OF LEAD FROM WATER BY ACTIVATED CARBON El-gazar, Waled M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Hayrettin Yucel April 1996, 101 pages The presence of lead in the environment is dangerous because of its toxicity and threat to human life. For wastes containing high concentrations of lead, precipitation using hydroxide or sulfide is the most economic treating method. Complexing agents present in lead containing water that decrease the effectiveness of precipitation lead to effluents containing high levels of lead concentration. In addition to that, drinking water can be contaminated with lead in the distribution system because of the corrosion and leaching from lead pipes and Pb/Sn-soldered joints associated with the copper service lines used commonly in the household plumbing. In order to match the new regulations for cirinking water, removal of lead from drinking water by activated carbon in a point-of-use configuration at the tap may be useful. mIn this work, the adsorption of lead by activated carbon was investigated in batch mode. The experimental variables were as follows : solution pH, solution ionic strength, initial lead concentration, and activated carbon particle size. Equilibrium isotherms were determined and found to fit Langmuir expression. A three-resistance mathematical model was developed to analyze the experimental concentration-decay curves. The model contained two equations : one for the bath, the other for the diffusion of solute into the adsorbent particle. The model equations were solved by using the backward- finite difference technique. The finite difference equations obtained for the model equations form a tridiagonal matrix. The tridiagonal matrix was solved by using Thomas algorithm on computer. The rate parameters, fluid-to-particle mass transfer coefficient, Kf, pore-diffusion coefficient, Dp, and surface-diffusion coefficient, Ds, were estimated by matching the model predictions to experimental results. Keywords : Activated Carbon, Adsorption, Lead IV