Visualization of network as a basis of network mangement architecture
Ağ yönetim mimarisi temeli olarak ağ görüntülenmesi
- Tez No: 56811
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN NEFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Öz A? YÖNETİM MİMARİSİ TEMELİ OLARAK A? GÖRÜNTÜLENMESİ Kömürcüoğlu, Varol Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan Neftçi Ortak Tez Yöneticisi : Yardımcı Doçent Dr. Ahmet Coşar Aralık 1996, 78 sayfa Bu tez çalışmasında, ağ yönetim ve görüntülenmesini sağlayacak Basit Ağ Yönetimi Protokolü (Simple Network Management Protocol, SNMP) tabanlı bir Ağ Yönetimi Yazılımı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ağ yöneticisine ağın ve ağ elemanlarının durumunu gözetleme, belirleme ve görüntülemesine yardımcı olacak yöntemler incelenmiştir. Bir ağ yöneticisi etkin kararlarım ancak ağın genel yapışım oluşturan ağ parçalarını ve o parçalardaki istasyonları belirledikten sonra alabilir.“ProtoView”yazılımı, ağ yöneticilerinin anılan işleri yapmalarına yardım amacıyle tasarımlanmış ve ağ yönetimi alanında hızla gelişen protokoller nedeniyle Tk/Tcl bazlı hızlı prototipleme yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : NMS, MIB, SNMP, TCP/IP
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“VISUALIZATION”OF NETWORK AS A BASIS OF NETWORK MANAGEMENT ARCHITECTURE Kömürcüoğlu, Varol M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Sinan Neftçi Co-Supervisor : Asst.Prof. Dr. Ahmet Coşar December 1996, 78 pages This work is an attempt to come up with a Network Management Software that will support the Simple Network Management Protocol (SNMP) based management activities with visualization capabilities. We have investigated the methods to help a network manager to monitor, identify and visualize the state of the network with its components. A network manager can make precise management decisions only after it has identified the general structure of the network determining the individual segments and the hosts located on those segments.“ProtoView”is a software that is designed to help network administrators for accomplishing these tasks. We use a Tk/Tcl based quick prototyping approach for the rapidly evolving protocol environment of the Network Management. Keywords : NMS, MIB, SNMP, TCP/IP 111