Gestasyonel diyabetli gebelerde paraoksonaz ve aril esteraz aktivitesi
Investigation of paraoxonaze and aril esterase activity in gestastional di̇abetes
  1. Tez No: 568106
  2. Yazar: EMİNE ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gestasyonel diyabet, ilk defa gebelik esnasında farkedilen değişik derecelerde glukoz tolerans bozukluğu adıyla tanımlanır. Görülme sıklığı gittikçe artmaktadır. Hem anne hem de bebek için olumsuz olaylarla ilişkilendirilir. Tanıda tek aşamalı ya da iki aşamalı OGTT (Oral glukoz tolerans testi) kullanılabilir. Tedavi, devamlı glukoz izlemi, egzersiz tıbbi beslenme tedavisi ve önglisemiyi sağlamak için gerek duyulduğu takdirde ilaçla tedaviyi kapsar. İlaçla olan tedavide insülin tedavisi en önemli alanı kapsar. Paraoksonaz (PON), arilesteraz ve de PON1 aktivitesine sahip olan bir ester hidrolazdır. Fizyolojik substratları henüz tam olarak tanımlanmamış PON, sinir gazı ve insektisit yapımında yaygın bir şekilde kullanılan organofosfat bileşenlerinin hidrolizini katalizlediğinden; invivo ksenobiyotik metabolizması ve toksikolojik araştırmalar için çok önemli bir yerdedir. Çalışmanın sonucunda gestasyonel diyabetli gebelerdeki paraoksonaz ve arilesteraz enzimlerinin düşük olması; gebelerde şeker yüklemesi gibi risk taşıyan testlere ek olarak GDM tanısında kullanılabilecek bir test olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes is defined as the degree of glucose tolerance disorder, which is first noticed during pregnancy. The incidence is increasing. It is associated with adverse events for both the mother and the baby. Single-stage or two-stage OGTT (Oral glucose tolerance test) can be used for diagnosis. Treatment includes continuous glucose monitoring, exercise medical nutrition therapy, and drug therapy if necessary to provide euglycemia. Insulin therapy covers the most important area in drug therapy. Paraoxonase (PON) is an ester hydrolase having arylesterase and PON1 activity. PON, whose physiological substrates are not yet fully defined, catalyzes the hydrolysis of organophosphate components commonly used in nerve gas and insecticide production; In vivo xenobiotic metabolism and toxicological research is a very important place. On the other hand, after determining the presence of high density lipoprotein (HDL) in plasma; Studies on the physiological importance of PON are increasing. There was no correlation between. As a result of the study, low paraoxonase and arylesterase enzymes in pregnant women with gestational diabetes; In addition to risk-bearing tests such as sugar loading in pregnant women, it may be a test that can be used in the diagnosis of GDM.