Geriatrik diyabetli hastalarda proprioseptif egzersizlerin etkinliği
Effectiveness of proprioceptive exercise in geriatric patients with diabetes
- Tez No: 568105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma geriatrik diyabetli bireylerde proprioseptif egzersizlerin etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya tip 2 diyabet tanısı olan 65 yaş ve üstü 40 birey dahil edilmiştir. Çalışma grubu(n=20) yaş ortalaması 73,5±7,8 iken kontrol grubu(n=20) yaş ortalaması 72,45±7,25'tir. Bireylerin denge değerlendirmesi için Berg Denge Ölçeği ve Nintendo Wii sistemi kullanıldı. Denge ve yürüme değerlendirmesi için Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT) kullanıldı. Bireylerin basınç duyusunu değerlendirmek için Semmes-Weinstein monofilamanları kullanıldı. Vibrasyon duyusunu değerlendirmek için 128 Hz Diapozon ve eklem pozisyon hissi değerlendirmek için aktif eşleştirme testi kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 8 hafta sonra tedavi sonunda yapıldı. Çalışma grubuna 8 hafta boyunca, haftada 3 gün 30-45 dk proprioseptif egzersizler oluşan egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubuna ise diyabet eğitimi verildi. Çalışma grubunda tedavi sonunda kontrol grubuna göre BDÖ ve Nintendo Wii denge yaşı değerlerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05).Basınç duyusu değerlendirmesinde çalışma grubunda kontrol grubuna göre belirlenen 1 ve 2.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effectiveness of the proprioceptive exercises in geriatric patients with diabetes mellitus.40 patients with type 2 DM who aged 65 years and over were enrolled in this study. Mean aged in experimental group was 73.5±7,8 years and the mean aged in control group was 72.45±7,25 years. All the participants were assessed the balance with BBS and Nintendo wii systems. To asses balance and gait was used Tinetti Balance and Gait Test.To measure the plantar sentation was used Semmes Weinstein monofilament. To evaluvate the vibration sentation was used 128 hz diapozon and to evaluate the joint position sense was used active repetitive movement test. All the measurements were assesed at before and after the intervention.The experimental group completed 30-45 minute proprioceptive exercises program three times a week for eight weeks. There were significant differences between the groups for BBS score and Nintendo wii fit age (p0,05). There were significant differences for first and second area of bilateral foot pressure sense values in experimental group compared to control group(p0,05).