Bingöl ili buğday ekim alanlarında bulunan yabancı otlar, yoğunlukları ve rastlama sıklıkları
Species, densities and frequency of weeds in wheat growing areas s in Bingöl province
- Tez No: 568140
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma 2016 ve 2018 yıllları Nisan-Haziran aylarında Bingöl ili buğday ekim alanlarında bulunan yabancı otların tespiti, yoğunlukları ve rastlama sıklıklarını belirlemek için yürütülmüştür. Bu amaçla il genelinde buğday üretiminin en fazla yapıldığı Bingöl Merkez ve Genç ilçelerinde 20 farklı lokasyonda arazi gözlemleri ve sürvey çalışmaları yapılarak yabancı ot türleri, bunların yoğunlukları ve rastlama sıklıkları tespit edilmiştir. Sürvey çalışmaları Bingöl il genelinde buğday üretim kapasitesinin yaklaşık %84'lük kısmının ekildiği alanlar seçilerek yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, her iki yıl toplamında 20 farklı tarlada 21 familya 77 cinse ait 109 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Çalışma alanlarında en yoğun olarak bulunan familyalar sırasıyla Asteraceae (25 tür), Poaceae (21 tür), Fabaceae (13 tür), Caryophyllaceae (8 tür), Brassicaceae (7 tür), Apiaceae (6 tür) ve Liliaceae (5 tür) olarak belirlenmiştir. Tespit edilen yabancı otlardan yoğunlukları en fazla olan türler ise sırasıyla Galium tricornutum Dandy (9,24 bitki/m2), Alopecurus myosuroides Huds. (5,25 bitki/m2), Trifolium repens L. (4,92 bitki/m2), Turgenia latifolia (L.) Hoffm. (4,13 bitki/m2), ve Poa bulbosa L. (3,60 bitki/m2) olarak belirlenmiştir. Çalışma alanlarında yabancı otların rastlama sıklıklarına göre de sırasıyla Vicia cracca L. (%90), Poa bulbosa L. (%70), Trifolium repens L. (%70), Galium tricornutum Dandy (%65) ve Convolvulus arvensis L. (%60) olarak tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted in April-June in the years 2016 and 2018 in order to determine the species, density and frequency of weeds in wheat cultivation areas of Bingöl province. For this purpose, land observations and surveys were carried out in 20 different locations in Merkez and Genç districts where the most of wheat production was made in Bingöl province. Weed species, their densities and frequency of occurrences were determined. The surveys were conducted by selecting the areas where approximately 84% of the wheat production in Bingöl was performed. As a result, 109 weed species belonging to 77 genus and 21 families were determined in 20 different fields. The most common families in the study area are Asteraceae (25 species), Poaceae (21 species), Fabaceae (13 species), Caryophyllaceae (8 species), Brassicaceae (7 species), Apiaceae (6 species) and Liliaceae (5 species). Among the weeds determined, the species with the highest density were Galium tricornutum Dandy (9,24 plant/m2), Alopecurus myosuroides Huds. (5,25 plant/m2), Trifolium repens L. (4,92 plant/m2), Turgenia latifolia (L.) Hoffm. (4,13 plant/m2) and Poa bulbosa L. (3,60 plant/m2). Five weed species with the most frequency in the study areas were found to be Vicia cracca L. (90%), Poa bulbosa L. (70%), Trifolium repens L. (70%), Galium tricornutum Dandy (65%) and Convolvulus arvensis L. (60%).