Sosyal medya zekâsı üzerine bir inceleme
A study on social media intelligence
  1. Tez No: 568141
  2. Yazar: KEVSER ÇİVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KADİR PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Her geçen gün çoğalan kullanıcı sayısıyla popülerliği artan sosyal medya artık pek çok şirket tarafından da potansiyel tüketicilerle etkileşim kurmak ve ürün/hizmetlerini tanıtmak için kullanılan önemli bir araç haline gelmiştir. Sosyal medyadan elde edilen verilerin nasıl kullanılabileceği, etkin analiz yapabilme, rekabet avantajı, düşük maliyet ve ürünlerin büyük bir başarı yüzdesiyle piyasaya sürülmesini vadeden sosyal medya zekâsı firmalar için cezbedici bir hâl almıştır. Bu çalışmayla sosyal medya ve iş zekâsı kavramları incelenerek alan yazındaki yeni konulardan biri olan sosyal medya zekâsı kavramı üzerindeki karmaşıklığı azaltmak, mevcut alan yazındaki eksikliği gidermek, sosyal medya zekâsının pazarlamada kullanımını araştırmak ve sonraki araştırmalara katkıda bulunabilmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışma, 75 kişiden oluşan Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü son sınıf lisans öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye' de en çok kullanılan sosyal ağ sıralamasında ilk üç sırada yer alan Facebook, Twitter ve Instagram araştırmanın uygulandığı sosyal ağ siteleri olarak belirlenmiştir. Gönüllülük esasıyla toplam 23 grup oluşturulmuştur. Gruplar sosyal medya hesaplarını bir aylığına yönetmek için birer işletme belirleyerek istenen formları her hafta rapor etmişlerdir. Bir aylık süreç sonunda öğrencilere iki ölçek elden verilerek uygulanmış ve araştırmacının belirlediği açık uçlu üç soru sorularak görüşleri alınmıştır. Hem nicel hem de nitel tekniklerin kullanıldığı karma desenli bu çalışmada nicel boyutta Bağımsız örneklem T-Testi ve Lineer Regresyon istatistiksel analizleri kullanılmıştır. Nitel boyutta ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan istatistiki analizler sonucunda ikinci öğretim öğrencilerinin daha yüksek sosyal medya zekâsına sahip olduğu, sosyal medya takip programı kullanmayan öğrencilerin işletmelere daha yüksek kârlılık sağladıkları bulunmuştur. Aynı zamanda cinsiyetin, bilgisayarca düşünme becerileri ölçek puanının, sosyal medya tutum ölçek puanının ve işletme karlılığının sosyal medya zekâsı ile bir ilişkisi bulunamamıştır. İçerik analizi sonuçlarına göre ise yapılan projenin farkındalık yaratması, deneyim kazandırması, içerik ve tasarım yapmayı öğretmesi, hedef kitleye ulaşmanın önemi ve sosyal medyanın pazarlama/satışa olanak sağlaması açısından öğrencilere katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların tekrar böyle bir proje yaptıklarında doğru hedef kitle ve firma seçimine, reklam vermeye, program kullanımı öğrenmeye ve daha iyi tasarımlar paylaşmaya dikkat edeceklerini ifade etmişlerdir. Katılımcıların proje süresince en çok firma, program kullanımı, takipçi sayısı, yetersiz bütçe ve bundan dolayı reklam verememe konularında sorunlar yaşadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With increasing number of users, social media has become an important tool used by many companies to interact with potential consumers and promote their products / services. Social media has attracted attractiveness for social media intelligence companies, which are able to use the data obtained from social media, provide effective analysis, competitive advantage, low cost and a great success rate of products. In this study, it is aimed to reduce the complexity on the concept of social media intelligence which is one of the new issues in the literature and to investigate the use of social media intelligence in marketing and to contribute to the subsequent research. In this context, the study was carried out on senior undergraduate students of Aksaray University Faculty of Economics and Administrative Sciences Department of Management Information Systems which consists of 75 people. Turkey's most used social network ranking in the top three ranks Facebook is designated as social networking sites Twitter and Instagram as applied research. A total of 23 groups were formed on a voluntary basis. The groups reported each business week by identifying a business to manage their social media accounts for one month. At the end of the one-month period, students were given two scales by hand and three open ended questions were asked by the researcher and their opinions were taken. In this mixed-pattern study using both quantitative and qualitative techniques, independent sample T-Test and Linear Regression statistical analysis were used. In the qualitative dimension, content analysis method was used. As a result of the statistical analysis, it was found that the evening education students had higher social media intelligence, the students who did not use social media follow-up program provided higher profitability to the enterprises increased. At the same time, the relationship between gender, computational thinking skills scale score, social media attitude scale score and business profitability was not found to be related to social media intelligence. According to the results of content analysis, it was concluded that the project contributed to the students in terms of creating awareness, gaining experience, teaching content and design, importance of reaching the target audience and social media enabling marketing / sales. Participants stated that they would pay attention to the right target group and company selection, advertising, learning program usage and sharing better designs when they make such a project again. It was found that the participants experienced problems with the most companies, programs, followers, inadequate budget and therefore not being able to advertise during the project.