Basiret Gazetesinde modernleşme sorunu ve fikir hareketleri (23 ocak-27 aralık 1870)
Modernization problem and thought movements on the Basiret Newspaper (23 january-27 december 1870)
  1. Tez No: 568142
  2. Yazar: ALPEREN KÜÇÜKDAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Basiret gazetesinin 23 Ocak 1870-29 Aralık 1870 tarihlerini kapsayan serisinde yer alan modernleşmeye dair yazılar incelenmiştir. Söz konusu yazılarda siyasî zemin olarak Osmanlıcılık düşüncesi, vatan ortaklığı vurgusundan hareketle birleştirici bir unsur olarak işlenmiştir. Bu zemin üzerinde modernleşme yolunda ihtiyaç duyulan değişikliklere dair öneriler ve modernleşmeye mani olan problemler ortaya koyulmuştur. Bu bakımdan Tanzimat'tan itibaren ivme kazanan modernleşme sürecinin Osmanlı münevveri gözünden ne şekilde ele alındığı ve basının bunda nasıl rol aldığı Basîret gazetesi özelinde ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu yapılırken modernleşmeye dair yazılar tasnif edilerek değerlendirilmiş ve günümüz harflerine aktarılarak bir bölüm halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, articles about the modernization in Basiret Newspaper, between 23 January 1870-29 December 1870 are studied. In aforementioned articles, the idea of Ottomanism, as a political ground, was dealt with as a unitary element due to its stress of compatriotism. In this manner, suggestions about the necessary reforms for modernization and problems which prevented it, were presented. Thereby, evaluation of the modernization process, which had gained ground since Tanzimat Era, from the eyes of an Ottoman intellectual, and the role of the press in it, will be revealed from the scope of Basiret Newspaper. In this study articles about modernization are classified, and transcripted into the modern alphabet in a separate chapter.