Türk ve Irak Hukukunda kira konusu eşyaya verilen zararlardan kaynaklanan hukuki sorumluluk
İngilizcelegal liability arising from damages to the property of rent in Turkish and Iraqi Law adi
  1. Tez No: 568179
  2. Yazar: FIRAS MİSHAAL ALİ AGHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SAMİ AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kira sözleşmeleri her iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerden olup, dünyanın birçok ülkesinde uygulamada en sık görünen sözleşmelerdendir. Bu çalışma da Türk Hukukunda ve Irak Hukukunda kiracının borçları ve yükümlülükleri ele alınmıştır. Her iki ülke hukuk kurallarının içeriği kiraya verenin ve kiracının aslî edim yükümlülükleri ve yan edim yükümlülükleri, bu yükümlülüklere uymamanın yaptırım ve sonuçları, yerleşik hukuk kuralları ile içtihatlar incelenmiştir. Özellikle kiracının asli edim yükümlülüğü olan kira bedelini ödeme borcu, kiralananı düzenli kullanma ve meydana gelen zararın tazminine ilişkin uyuşmazlık oluşturan hususlar çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Meydana gelen zararın ne şekilde giderilmesi gerektiği, giderilmemesi halinde her iki ülke hukuk kuralları çerçevesinde ne gibi yaptırımlarla karşılaşılacağı bu çalışma ile incelenmektedir. Çalışma bu kapsamda hem kiracı hem kiraya veren yönünden faydalı bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Lease contracts are contracts that obligate both parties with debt and are most frequently encountered in application. In this paper, the lessee debts and liabilities have been taken into consideration. The principal and consequential liabilities of the lessee, enforcements and results due to failure to comply with such liabilities have been addressed via established Supreme Court practices. Especially, damage to the leased items of the lease amount which is the principal liability of the lessee is amongest the most important issues that cause disputes. This paper seeks to examine how payments should be made along with the enforcements that shall be encountered in case of non-payment. Within this scope, the paper also includes important information for both the lessee and lessor.