Antrenörlerin çalışma ortamlarında maruz kaldıkları yıldırma (mobbing) davranışlarının incelenmesi
Exposed in work environment of trainers investigation of mobbing behaviors
  1. Tez No: 568241
  2. Yazar: BÜŞRA KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan antrenörlerin çalışma ortamlarında maruz kaldıkları psikolojik yıldırma davranışlarına uğrama düzeylerini belirlemeye ve bu davranışların kimler tarafından daha çok yapıldığının belirlenmesine yöneliktir. Araştırmanın evrenini, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Spor İstanbul Şirketinde görev yapan antrenörler, örneklemini ise; evrenden basit tesadüfü yöntemle seçilmiş gönüllü 121 antrenörler oluşturmaktadır. Araştırmada ilgili veriler“Olumsuz Davranışlar Anketi”, (Negative Acts Questionnaire: NAQ) kullanılarak toplanılmıştır. Verilerin analizinde; normal dağılıma uygunluğu Kolomogrov-Simirnov ve Shapiro Willks normallik testi kullanılarak belirlenmiştir. Çıkan sonuçlar, ankete katılan antrenörlerin demografik bilgileri, frekans ve yüzdeleri, aritmetik ortalaması, Mann-Whitney U Testi ile Krusukal-Wallis H testleri, Bonferroni düzeltmesi testi, SPSS 20 lisanslı paket programı kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmada; İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Spor İstanbul Şirketinde görev yapan antrenörlerin % 37.2 oranla yıldırma davranışlarına maruz kaldıkları, bu durumun aritmetik ortalamasının ise 2.59 oranla“orta altı düzey”de olduğu görülmüştür. Araştırmada erkeklerin bekârların, 26 ile 30 yaş aralığında olanların, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alanların, 6 ile 10 yıl çalışma süresi olanların, Tesis Müdür Yardımcıları ile sahada çalışan antrenörlerin ve sözleşmeli antrenörlerin daha fazla yıldırma davranışlarına maruz kaldıkları saptanmıştır. Örneklemdeki antrenörlere çalıştıkları ortamlarda yıldırma davranışı/davranışları uygulayanların ise genellikle yönetici ve/veya meslektaşları oluklarını ifade ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determine the levels of psychological mobbing exposed by coaches who work in Istanbul Metropolitan Municipality in their working environments and to determine by whom this was inflicted .The universe of the research is the coaches who work in Sports Istanbul Company of Istanbul Metropolitan Municipality, the sample consists of 121 volunteer coaches selected by simple random method from the population. The related data in the study were collected using“Negative Acts Questionnaire (NAQ). In the analysis of the data; suitability for normal distribution was determined using the Kolmogorov Smirnov test. The results were calculated by using demographic data of coaches, frequency and percentages, arithmetic mean, Mann-Whitney U Test and Krusukal-Wallis H tests, Bonferroni correction test and SPSS 20 package program.In the study; It was observed that 37.2% of the coaches working in the Sports Istanbul Company of Istanbul Metropolitan Municipality were exposed to intimidating behaviors, and the arithmetic mean of this situation was by 2.59, which was ”below mid-level.According to the study, It was found that males were compared women, singles were married, 26 to 30 years were compared to other age range, bachelor's and master's level education were compared to other education level,those having 6 to 10 years of experience compared to other times of experience,the Assistant Facility Managers and field coaches compared to other coaches ,the permanent coaches compared to contracted coaches were exposed to more intimidating behaviors.It was concluded that the participants who were exposed to mobbing had generally seen such negative actions from their managers and colleagues.