İzmir as a world design capital and designing İzmir's city brand
Bir dünya tasarım başkenti olarak İzmir ve İzmir şehir kimliğinin tasarlanması
  1. Tez No: 568318
  2. Yazar: TÜZİN BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TUNÇ COX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
2009 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Kültür Sanat Çalıştayı'nda bir çok değişik disiplinden gelen ve İzmir'i seven insanlarla üç basamaklı bir vizyon belirlendi: İzmir'in Akdeniz'de bir cazibe merkezi haline gelmesi adına İzmir'i bir sanat ve tasarım kenti haline getirmek. Son on yılda bu vizyon İzmir'de benimsendi. Bu tez İzmir'in şehir kimliğini, İzmir'deki tasarım kültürünü, İzmir'in Dünya Tasarım Başkenti adaylığını, eksiklerini, geliştirilebileceği ve potansiyeli olan noktaları belirlemek için İzmir'de yaşayanlar için bir anket düzenlendi ve İzmir'in tasarım kenti olması ve 2020 adaylığı konusuyla ilgili çalışan ve/veya bilgi sahibi olan dokuz profesyonelle röportajlar yapıldı. Yeni bir başvuru söz konusu olduğunda bu ünvanı kazanmak için ne yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In 2009, Izmir Metropolitan Municipality organized a Culture and Art Workshop and introduced a three-step vision with the contributions of professionals from different disciplines and people who love Izmir. It was envisaged that İzmir would be a city of design and innovation to create an attractive focus in the Mediterranean. In the last ten years, this vision has been adopted by officials in Izmir. This study aims to examine İzmir's city identity, design culture in İzmir and İzmir's World Design Capital candidacy, identify its deficiencies and the areas where it could be developed and its potential, and understand how it could win this title by making changes in its possible new application for another year as World Design Capital. A survey was prepared for the residents of İzmir and in-depth interviews were made with nine professionals who worked and/or be informed about Izmir's process of being a design city and Izmir's candidacy for World Design Capital 2020.