Arıtma tesisi atık suyunun ak üçgül (Trifolium repens) + çayır salkımotu (Poa pratensis) karışımının performansı üzerine etkisi
The effect of the treatment plant wastewater on the mixture performance of white clover (Trifolium repens) + kentucky bluegrass (Poa pratensis)
- Tez No: 568335
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, ak üçgül ve çayır salkım otu bitkilerinden oluşan karışımın Van/Edremit İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suyunun farklı konsantrasyonları ile sulanmasının karışımın performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme 2018 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü iklim odasında saksılarda; tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada atık suların ak üçgül ve çayır salkımotu karışımının gelişimine etkisini belirlemek için % 100 saf su (kontrol), % 25 atık su + % 75 saf su, % 50 atık su + % 50 saf su ve % 75 atık su + % 25 saf su şeklinde uygulama yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, Van İli atık su konsantrasyonlarının ak üçgül ve çayır salkımotu bitkilerinin çıkışı ve ortamdan çekilmesi üzerine etkisi bulunmamıştır. Bitkilerin bitki boyu her biçim döneminde atık su uygulama miktarına bağlı olarak artış göstermiştir. Ak üçgülün yaş ağırlığı atık su uygulamalarına bağlı olarak artmış, çayır salkım otunda ise atık su uygulamalarının etkisi görülmemiştir. Bitkilerin ve hasat sonrası toprağın element konsantrasyonları genel olarak artmıştır. Hasat sonrası alınan toprak örneklerinde atık su uygulamaları ile pH değerinde bir düşüş olduğu belirlenmiştir. Atık su uygulama konsantrasyonları arttıkça toprağın EC değerinde de artış belirlenmiştir. Bu sonuçlar ışığında, Van/Edremit İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi çıkış suyunun bitki büyüme ve gelişmesi üzerine olumlu etkileri belirlenmiş ancak toprak üzerine etkileri için uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different concentrations of effluent of Van/Edremit Advanced Biological Wastewater Treatment Plant on the performance of mixture of White Clover and Kentucky Bluegrass was investigated. The experiment was carried out in pots in climatic rooms with randomized parcel design in three replications in Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, and Department of Field Crops in 2018. In the study, 100 % pure water (control), 25 % wastewater + 75 % pure water, 50 % wastewater + 50 % pure water and 75 % wastewater + 25 % pure water were applied to determine the effect of wastewater on the development of White Clover and Kentucky Bluegrass mixture. According to the results of the study, the wastewater concentrations of Van Province had no effect on the emergence and withdrawal of White Clover and Kentucky Bluegrass plants. The plant height of the plants increased depending on the amount of wastewater application in each harvesting period. The wet weight of the White Clover increased due to the wastewater applications, whereas the effect of wastewater applications was not observed in the Kentucky Bluegrass. Elemental concentrations of plants and soil after harvest were generally increased. It was determined that there was a decrease in the pH value of the soil samples taken after harvest with waste water applications. As the concentrations of waste water application increased, the EC value of the soil increased. According to these results, positive effects of Van/Edremit Advanced Biological Wastewater Treatment Plant effluent on plant growth and development were determined, however, it was concluded that long-term studies are needed for its effects on soil.