Kömür yakıtlı bir güç santrali kaynaklı bölgesel ısıtma sisteminin termoekonomik açıdan incelenmesi
Thermoeconomic analysis of a district heating system by coal fired power plant
  1. Tez No: 568336
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOPAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında, sadece elektrik üreten kömür yakıtlı bir termik santralin alçak basınç türbininin farklı kademelerinden ara buhar çekerek, Çatalağzı ilçesinde toplam 300 binadan oluşan 5 farklı mahallenin ısıtılması durumunun termoekonomik analizi yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bölgedeki mahallelerin santrale göre konumları bulunarak, bu mahallelere sıcak suyu taşıyacak olan boru çapları, yüksek sıcaklık bölgesel ısıtma sistemi (YSBIS), orta sıcaklık bölgesel ısıtma sistemi (OSBIS) ve düşük sıcaklık bölgesel ısıtma sistemi (DSBIS) olacak biçimde üç farklı tasarım şartına göre belirlenmiştir. Bölgedeki binaların ısınma ihtiyacı talepleri ve sıcak kullanım suyu ısı enerjisi ihtiyaçları belirlenerek, YSBIS ve OSBIS için alçak basınç türbininin ikinci kademesinden, DSBIS için üçüncü kademeden buhar çekilerek oluşan santralin yeni halinin ve bölgenin termodinamik ve termoekonomik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thermoeconomic analysis of a district heating system consisting of 300 buildings in Çatalağzı district was carried out by extracting steam from different stages of low pressure turbine of a coal fired power plant which produces electricity only. Therefore the distances between all buildings and the power plant are measured due to dimensioning of pre-isolated pipes carrying hot water. Three different cases were designed when dimensioning of pipes: high/medium/low temperature district heating (DH) system. Space heating demand and domestic hot water heating demand of district were calculated and the total heat demand were calculated including heat losses at pipes. The steam was extracted from the second stage of low pressure turbine due to high/medium DH applications and from the third stage of low pressure turbine due to low temperature district heating application. Thermodynamics and thermoeconomic analysis of modified power plant and district heating network were performed.