Kılıçkaya Baraj Gölünün alabalık yetiştiriciliği açısından taşıma kapasitesinin tahmini
The estima of the carrying capacity of a Kılıçkaya Dam Lake for the intensive rainbow trout culture in cage
  1. Tez No: 568401
  2. Yazar: MELEK YÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ağ kafeslerde balık yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliğine ilişkin en önemli unsurlar; ortamın çevreyle ilgili şartlarını oluşturan su kalitesi parametreleri ve çevresel tasıma kapasitesidir. Bu çalışmada Kılıçkaya Baraj Gölünün bazı su kalitesi parametreleri iki yıl boyunca izlenmiş ve elde edilen sonuçlar göz önüne alınarak gölde alabalık yetiştiriciliği ve kaldırma kapasitesi üzerinde bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırma alanı Sivas ili sınırları içerisinde ve Suşehri'nin en önemli su kaynağı, Yeşilırmak'ın kollarından biri olan 320 km uzunluğundaki Kelkit Çayı üzerinde yer almaktadır. Bu tezin amacı, Kılıçkaya Baraj Gölü'nün kafeslerde alabalık yetiştiriciliği (Onchorhynchus mykiss) için taşıma kapasitesinin fosfor yükleme modeli kullanılarak tahmin edilmesidir. Sonuç olarak; kabul edilebilir fosfor yükü 24 mg/m3 , yemden yararlanma oranı 1.0 – 1.5 – 2.0 arasında kabul edilerek ve diğer kaynaklardan fosfor katkıları dikkate alınmadan, ortalama derinliği yaklaşık 16 m ve yüzey alanı 64.4 km2 olan Kılıçkaya Baraj Gölü'nde kafeslerde yetiştiriciliği yapılabilecek alabalık miktarı yaklaşık olarak 2500 bin ton/yıl olarak hesaplanmıştır. 2019, 55 SAYFA ANAHTAR KELİMELER: Kılıçkaya Baraj Gölü, alabalık, fosfor, fosfor yüklenme modeli, taşıma kapasitesi, su ürünleri yetiştiriciliği.
Özet (Çeviri)
The most important factors related to the sustainability of fish farming in network cages; water quality parameters that make up the ecological conditions of the environment and environmental transport capacity. In this study, some water quality parameters of Kılıçkaya Dam Lake were monitored for two years and some evaluations were made on trout farming and lifting capacity in the lake considering the results obtained. The research area is located within the borders of Sivas province and the most important water source of Susehri is located on the 320 km long Kelkit Stream, one of the branches of Yesilirmak. The aim of this thesis is to estimate the carrying capacity of Kılıçkaya Dam Lake for trout farming (Onchorhynchus mykiss) in cages by using phosphorus loading model. As a result; acceptable phosphorus load 24 mg / m3 , feed utilization ratio1.0- 1. 5-2. 0 between the accepted and other sources without taking into account the contribution of phosphorus, the average depth of 16 m and the surface area of 64.4 km2 Kılıçkaya Dam Lake can be cultivated in the cages trout amount approximately 2500 thousand tons / year. 2019, 55 PAGE KEYWORDS: Kılıçkaya Dam Lake, trout, phosphorus, phosphorus loading model, carrying capacity, aquaculture.