Bazı illerde fasulyede bakterilerin neden olduğu hastalık etmenlerinin belirlenmesi
Determination of the diseases caused by bacteria in beans in some provinces
  1. Tez No: 568402
  2. Yazar: FATİH TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Fasulye tarımı yapılan arazilerde, Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Smith) Vauterin et al. (Xap) ve Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola (Burkholder) Young, Dye & Wilkie (Psp) ekonomik anlamda büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu amaçla Türkiyenin 3 farklı bölgesini içeren 8 farklı şehrinden 20 farklı lokasyondan arazi çalışması yapılarak hastalıklı bitki dokularından örnekler alınmış ve laboratuvar koşullarında bu bitkilerden bakteriyel izolasyon yapılmıştır. İzolatların biyokimyasal teşhisi için Sakkaroz Nutrient Agar, King B, Nutrient Agar besiyerlerindeki gelişimlerine ve levan oluşumuna bakılmış, tütünde hypersensitif reaksiyonlarına, oksidaz ve katalaz testi sonuçlarına, potasyum hidroksit testinde mukus yapısına, pektolitik aktivite testinde çürüme olup olmadığına, litmus milk testinde alkalin veya asidik durumlarına, oksidatif ya da fermantatif durumlarına, nişasta hidrolizasyonu sonuçlarına, patojenite testine bakılmıştır. Bu testlerin sonucunda izolatların tamamının fasulyede patojen olduğu tespit edilmiştir. Morfolojik, biyokimyasal ve fizyolojik testlerin yanı sıra izolatların tür tanısı MALDI-TOF MS Biotyper otomatik tanılama sistemiylede yapılmıştır. Tanılama sistemine göre 23 izolattan 13 tanesi Xanthomonas axonopodis pv. Phaseoli (%56), 10 tanesi de Pseudomonas savastanoi pv. Phaseolicola (%44) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In bean cultivation, Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Smith) Vauterin et al. (Xap) and Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola (Burkholder) Young, Dye & Wilkie (Psp) poses a major economic problem. To this end, Turkey's third contains the different regions of tissue samples from diseased plants from the field work done in 20 different locations in 8 different bacterial isolation was carried out under laboratory conditions and were taken from these plants. For biochemical identification of isolates, Saccharose Nutrient Agar, King B, development of nutrient agar media and levan formation were examined. , oxidative or fermentative states, starch hydrolization results, pathogenicity reactions were examined. As a result of these tests, all isolates were found to be pathogenic in beans. In addition to morphological, biological and chemical tests, species identification of the strain was made with MALDI-TOF MS Biotyper automatic identification system. According to the diagnostic system, 23 strain were identified as 13 of them Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (56%), 10 of them Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola (44%).