Farklı sıra üzeri mesafelerinin pamuğun ( gossypium hirsutum l.) verim ve verim dağılışına etkisi
The effect of different intra row space on yield andyield distribution in cotton (gossypium hirsutum l.)
- Tez No: 568407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, farklı sıra üzeri mesafelerinin pamuğun (Gossypium hirsutum L.) verim ve verim dağılışına etkisini belirlemek amacıyla Şanlıurfa İli Haliliye ilçesi Ulubağ köyünde çiftçi koşullarında 2018 yılı içerisinde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Sıra üzeri mesafeleri 5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm ve 25 cm olacak şekilde ekilmiştir. Bitki verim bölgeleri ise odun dalları, 1. bölge (1-5. meyve dalları), 2. bölge (6-10. meyve dalları) ve 3. bölge (11 ve üzeri) olarak değerlendirilmiştir. Denemede Candia pamuk çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada; kütlü pamuk verimi, her parselden alınan 20 bitki üzerinden ise, meyvelenme bölgelerine göre kütlü pamuk verim dağılışı (%), odun dalı sayısı (adet/bitki), meyve dalı sayısı (adet/bitki), koza sayısı (adet/bitki), meyvelenme bölgelerine göre koza sayısı (adet/bölge), koza kütlü pamuk ağırlığı (g), bitki boyu (cm), meyvelenme bölgelerine göre koza kütlü pamuk ağırlığı (g), çırçır randımanı (%), 100 tohum ağırlığı (g), lif kopma dayanıklılığı (g/tex), lif inceliği (micronaire), lif uzunluğu (mm) ve kısa lif oranı (%) belirlenmiştir. Çalışma sonucunda; en yüksek kütlü pamuk verimi 10 cm sıra üzeri mesafesinden (426.35 kg/da), meyvelenme bölgelerine göre ise en yüksek kütlü pamuk verimi (%49.86) ve koza sayısı (%51.18) meyve dalları 1. bölgesinden (1-5. meyve dalları), koza kütlü pamuk ağırlığı meyve dalları 2. bölgesinden (6-10. meyve dalları), en yüksek bitki boyu ise 5 cm sıra üzeri mesafesinden elde edilmiştir. Sıra üzeri mesafesinin artması ile odun dalı sayısı, koza sayısı, çırçır randımanı ve lif kalınlığı artmıştır. Sıra üzeri mesafelerinin meyve dalı sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, lif kopma dayanıklılığı, lif uzunluğu ve kısa lif oranı üzerine herhangi bir etkisi bulunamamıştır. Pamuk üreticileri için en uygun sıra üzeri mesafesinin 10 cm olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was be carried out to determine the effect of different intra-row spacings on the yield and yield dispersal of cotton (Gossypium hirsutum L.). The study were in three replications according to the randomized complete block design under farmers' conditions in Ulubağ village, Şanlıurfa in 2018. The intra-row spacingss were 5, 10, 15, 20 and 25 cm. Plant yields were evaluated from the monopodium branches, 1st region (sympodium branches of 1-5), 2nd region (sympodium branches of 6-10), and 3rd region (11 and upper) as four regions. Candia cotton cultivar was sown in the experiment. In the study; from the 20 plants taken from each plot, according to the fruiting regions; seed cotton yield distribution (%), number of monopodial branches (pieces/plants), number of sympodial branches (pieces/plants), number of boll (pieces/plants) and according to the fruiting regions; number of boll (pieces/regions), boll seed cotton weight (g), plant height (cm), and according to the fruiting regions; boll seed cotton weight (g); ginning outturn (%), 100 seed weight (g), fiber strenght (g / tex),fiber fineness (micronaire), fiber length (mm) and short fiber index (%) were determined. In the resultof study; the highest seed cotton yield (4263.5 kg ha-1) was taken from the 10 cm intra-row spacing,and the highest seed cotton yield was 49.86 % and the highest number of boll (51.18%) from 1st region (sympodium branches of 1-5), boll seed cotton weight from the 2nd region (sympodium branches of 6-10), the highest plant height was obtained from the 5 cm intra-row spacing according to the fruiting regions. The number of monopodial branches, number of bolls, ginning outturn, and fiber thickness increased with the increase of intra-row spacings. The intra-row spacings were no effects on the number of sympodial branches, boll seed cotton weight, 100 seed weight, fiber strength, fiber length and short fiber index. It was concluded that the best intra-row spacing for cotton farming was 10 cm