Kemoterapi alan hastalarda semptom kontrolü ve hemşirelik bakımından memnuniyet
Symptom control and satisfaction with nursing care in patients receiving chemotherapy
- Tez No: 568406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM PASLI GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın amacı, kemoterapi alan hastaların yaşadıkları semptomların şiddetini ve hemşirelik bakımından memnuniyetlerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma; Ocak 2015 – Kasım 2015 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin onkoloji kliniklerinde kemoterapi tedavisi alan 141 hasta ile yürütüldü. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“'Kanserli Hastalarda Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği”, ve“Kemoterapi Hastalarında Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 53,35±10,24, %53,9'unun erkek, %79,4'ünün evli, %64,5'inin ilköğretim ve altı eğitim seviyesinde, %62,4'ünün gelirinin giderine eşit olduğu, %44'ünün ilçede yaşadığı belirlendi. Hastaların %39'unun klinik tanısının gastrointestinal sistem kanserleri ile ilgili olduğu, %64,5'inin kanser evresinin ikinci evrede, %74,5'inin kemoterapi tedavisine başlama süresinin 0-1 yıl arasında ve %30,4'ünün beş kür ve üzerinde kemoterapi aldığı belirlendi. Hastaların Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamalarına göre en şiddetli yaşadıkları ilk üç semptomun, yorgunluk (6,02±3,8), endişe (4,97±3,3) ve üzüntü (4,75±3,27), Kemoterapi Hastalarında Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği toplam puan ortalamasının 102,91±25,33 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional and descriptive study was to determine the severity of symptoms experienced by patients receiving chemotherapy and their satisfaction with nursing care and to examine the relationship between them. The study was carried out on January 2015 – November 2015 in an oncology service of a hospital with 141 patients undergoing chemotherapy treatment. The data were collected with“Patient Information Form”,“Edmonton Symptom Assessment Scale for Cancer Patients”, and“The Satisfaction with Nursing Care Scale in Chemotherapy Patients”. The mean age of the patients included in the study was 53.35 ± 10.24 years, 53.9% were male, 79.4% were married, 64.5% were in primary and lower education level, 62.4% were equal to income expenses, 44% live in the country were determined. 39% of the patients were diagnosed with gastrointestinal system cancers, 64.5% were in the second stage of the cancer stage, 74.5% were between 0-1 years of initiation of chemotherapy and 30.4% received five cycles or more of chemotherapy. According to the total score average of the patients obtained from Edmonton Symptom Diagnosis Scale the first three most severe symptoms were founded fatigue (6.02 ± 3.8), anxiety (4.97 ± 3.3) and sadness (4.75 ± 3.27). The total score average of the Nursing Care Satisfaction Scale in Chemotherapy Patients was 102.91 ± 25.33.