Din sosyolojisi açısından içtimaî tefsir: Ekonomi konulu ayetler örneği
The interpretation of the sociology of religion: The case of economy
  1. Tez No: 568460
  2. Yazar: METİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Toplumların hayatlarına ve dini yaşamlarına birçok faktör etki etmektedir. Bunlardan biri de maddi refahın ve huzurun sağlanmasında önemli yere sahip olan ekonomi sosyal kurumudur. Din Sosyolojisinin erken döneminde, toplumda dini hayatın ekonomi üzerinde; ekonominin de dinî hayat üzerinde karşılıklı etkileşimleri üzerine araştırmalar mevcuttur. Din ve ekonomi arasındaki ilişkiyi incelediğimizde toplumdaki sosyal ve dini hayatı anlamada, problemlere çözümler üretmede katkı sağlayacağını ümit etmekteyiz. Çalışmamızda Müslüman toplumların sosyal hayatındaki ekonomi ilişkisini bir nebze incelemek için İslam'ın kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'den bazı konuların tefsirlerde nasıl yorumlandığını anlamaya çalıştık. Yeni bir hayat sistemi getiren İslam dini, dolayısıyla Kur'an-ı Kerim, içinde bulunduğu topluma ve gelecek nesillere, inanç, ibadet, ahlak genelinde birtakım yeni düzenlemeler getirdiği gibi ekonomi alanında da düzenlemeler getirmiştir...
Özet (Çeviri)
Many factors influence the life styles and religious lives of societies. One of those factors is the economy as a social institution that holds an important place in providing prosperity and peace. In the early period of the Sociology of Religion studies, there are researches on investigating the effect of the economics on the religious lives of societies and also the effect of the religious lives on the economics. When the relationship between religion and economy is examined, it is expected that this relationship will contribute to understand social and religious lives and to produce solutions. In this study, in order to examine the relationship between the social lives and economics, it is tried to understand how some subjects were interpreted in the Holy Quran. The Quran, being the holy book of Islam, has imposed on some new regulations in the fields of belief, worshipping and ethics as well as in the field of economics to the society and to the future generations...