Taxation of cryptocurrencies and initial coin offerings
Kriptoparaların ve kripto para arzlarının vergilendirilmesi
- Tez No: 568488
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR SERAP YALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kripto paraların ortaya çıkışı 21. yüzyılda görülen en büyük teknolojik ve finansal gelişmelerinden biri oldu. Satoshi Nakamoto'nun 'Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System' (Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi) isimli makalesi ile ilk popüler kripto para olan Bitcoin Dünya'ya tanıtıldı ve bugün kripto para ve blokzinciri (blockchain) endüstrileri milyonlarca insanın dikkatini ve milyarlarca dolar yatırımı çekmeyi başarmış durumda. Bu yeni teknoloji hızlı bir ivmeyle büyüme kaydederken, yakın bir zamanda düzenleyici kurumlar kripto paraların Bitcoin'den çok daha fazlası olduğunun ve dünya piyasalarında aktif olarak işlem gören iki binden fazla kripto para olması sebebiyle, kripto paraların tek bir sınıflandırmaya indirgemek için fazla karmaşık olduğunun farkına vardılar. Bu tez çalışmasıyla, kripto paraların ve ilgili diğer teknolojilerin teknik analizi yapıldıktan sonra kripto paraların hukuki niteliği ve vergilendirilmesi incelendi. Blokzinciri teknolojisinin kullanım alanları ile dijital vergilendirme ve finansal istikrar açısından oluşturduğu potansiyel tehditler tartışıldı. Sayıları binlerle ifade edilen farklı kripto para ve jetonların sınıflandırılmasına ilişkin belirgin ihtiyaç, araştırmayı bir kripto para taksonomi önerisine doğru yöneltti. Bunlara ek olarak, kripto para vergilendirme ve sınıflandırmasına yönelik karşılaştırmalı hukukta görülen regülatif yanıtlar incelendi. Nihayet, Kripto Para Arzları (KPA) (initial coin offerings or ICOs) ile KPA'larda satışı yapılan kripto paraların hukuki niteliği ve vergilendirilmesi karşılaştırmalı hukukta görülen uygulamalar ve kılavuzlar doğrultusunda incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction of cryptocurrencies was one of the most significant technological and financial advancements of the 21st century. With Satoshi Nakamoto's Whitepaper 'Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System', the first popular cryptocurrency, Bitcoin, was introduced and today the cryptocurrency and blockchain industries have been attracting the attention of millions of people and billions of dollars of investment. As this new technology is growing with high velocity, regulators recently realized that cryptocurrencies are much more than Bitcoin and they are very complex to be simplified into one-fits-all categorization since there are more than two thousand actively traded cryptocurrencies in the market. In this thesis, technical analyses of cryptocurrencies and the relevant technologies are made before diving into the legal classification and taxation of cryptocurrencies. The use-cases of this technology and potential risks in the financial stability and digital taxation are discussed. Clear need for categorization of thousands of different cryptocurrency tokens and coins led the research towards a cryptocurrency taxonomy proposal. In addition, the regulatory responses given in the selected jurisdictions for the taxation and classification of cryptocurrencies are examined. Finally, the legal status and taxation of initial coin offerings, or ICOs, and underlying tokens are discussed based on the selected state practices and guidelines.