Osmanlı Dönemi siyer kültürü ve kaynakları
The Ottonom Peri̇od si̇yer culture and its sources
- Tez No: 568521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Osmanlı Dönemi Türk İslâm Tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Zira altı asır üç kıtada hüküm süren, farklı din ve mezheb mensupları ile çeşitli milletleri bünyesinde barındıran Osmanlı Devleti, İslâm Geleneğinin varisi olmakla birlikte Türk İslâm Medeniyetine büyük oranda katkı sağlamıştır. Türk İslâm geleneğinin en önemli unsuru şüphesiz Hz Peygamber ve onun etrafında oluşan siyer kültürüdür. Çalışmamız bu geleneği devralan Osmanlı'da Siyer kültürünü ve bu kültürün kaynaklarını ortaya koymak böylece günümüz siyer kültürüne etkilerini belirlemek amacıyla oluşturulmuştur. Osmanlı siyer kültürünü yansıtan yazılı kaynakların kütüphanelerin katalog taraması sonucu ulaştığımız künyelerinin verildiği çalışmamızda, İslâm Tarihi araştırma metodları çerçevesinde günümüz eserlerinden yola çıkarak amaca ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Hz Peygamber sevgisi üzerine temellendirilen Osmanlı siyer kültürünün sosyal hayata etkileri ve toplumsal uygulamalara yansımaları başlıklar altında ele alınmıştır. Sonuç olarak, Osmanlı siyer kültürünün Türk İslâm geleneğinin devamı niteliğinde olduğu, Hz Peygamber sevgisini esas alan bir düzlemde geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Period has an important place in Turkish Islamic History. Because Ottoman Empire, which ruled in the three continents for six centuries, and included different nations with different religions and sects. Although the Ottoman Empire inherited the Islamic tradition, it contributed greatly to the Turkish Islamic Civilization. The most important element of the Turkish-Islamic tradition is undoubtedly the Prophet Mohammed and the prophet siyer culture formed around him. The aim of our study is to reveal the culture of Siyer and the sources of this culture in the Ottoman Empire which took over this tradition, And to determine the effects of the current culture of Siyer. In this study, the findings of the written sources reflecting the Ottoman siyer culture were given. Within the framework of the research methods of Islamic history, it has been tried to reach the aim based on the contemporary works. The effects of Ottoman siyer culture on social life based on the love of Prophet Muhammad and its reflections on social practices are discussed under the headings. As a result, it has been seen that the Ottoman political culture developed as a continuation of Turkish Islamic tradition and based on the love of Prophet Muhammad.