Türkiye Selçuklu Devleti'nde para basım faaliyetleri (1075-1318)
Coinage activities in the State of Turkey Seljuks (1075-1318)
  1. Tez No: 568576
  2. Yazar: REYHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ OSMAN ÖZGÜDENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesini sağlayan Türkiye Selçukluları bu yeni yurtlarında ele geçirdikleri şehirlerin bir çoğunda ekonomik faaliyetlerini yürütmek ve hükümranlıklarını ortaya koymak için darphaneler kurarak dinar (altın), dirhem (gümüş) ve fels (bakır) denilen çeşitli türlerde sikkeler basmışlardır. Dinar denilen altın sikkenin örfî miskale göre resmî ağırlığı 24 karat, 4,081 gramdı ve başşehir Konya ile belli birkaç şehirde basılabiliyordu. Tam, yarım (1/2), 1/3, çeyrek (1/4), 1/6 gibi farklı birimlerde basılan ve tam biriminin örfî sisteme göre resmî ağırlığı 16 karat, 3,086 gram olan gümüş sikke (dirhem)'nin ve hükümdarlık hukukundan sayılmadığı için belli bir resmî ağırlığı bulunmayıp farklı ağırlıklarda basılabilen bakır sikke (fels)'nin darbında ise şehir sınırlaması bulunmuyordu. Kuruluş döneminde Bizans ve diğer İslâm devletlerinin tedavüldeki sikkelerini kullanan Türkiye Selçukluları'nda I. Kılıcarslan ve I. Mes'ûd döneminde bakır sikkeler, II. Kılıcarslan döneminden itibaren de gümüş ve altın sikkeler basılmaya başlanmıştır. I. İzzeddîn Keykâvus ve I. Alâeddîn Keykubâd dönemlerinde yapılan yeni düzenlemeler ve ticarî amaçlı fetihlere bağlı olarak Anadolu'nun önemli bir ticaret merkezi haline gelmesi darp faaliyetlerini de etkilemiş ve altın, gümüş ve bakır sikke darbında önemli ölçüde artış meydana gelmiştir. 1243 Kösedağ Savaşı sonrası başlayan Moğol tahakkümü döneminde de önemli ticaret yolları üzerinde bulunan Anadolu'da doğu-batı arasındaki ticaretin Moğollar vasıtasıyla sağlanmasından dolayı bu dönemde de darp faaliyetleri oldukça canlı bir şekilde devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey Seljuks who made the Anatolia a Turkish homeland have coined various coins named dinar (golden), dirham (silver) and fels (copper) by establishing mints in order to show their rule and carry out their economic activities in many of the cities they captured in their new homeland. The official weight of the golden coin named dinar was 24 carat, 4.081 grams and it was only possible to coin this coin only in the capital Konya and other certain provinces. The silver coin (dirham), which was coined in units such as full, half (1/2), 1/3, quarter (1/4), 1/6 with an official weight of 16 carat and 3.086 grams according to the martial system of the full unit and the the copper coin (fels) which has no official weight since it is not accepted in the laws of the empire were not subject to provincial limitation in terms of their mintage. Turkey Seljuks who used the coins of Byzantine and other Islam states during the period of its foundation, started to coin copper coins during the reigns of Kılıcarslan I and Mes'ûd I and they started to coin silver and golden coins starting from the period of Kılıcarslan II. The new regulations made during the ruling period of İzzeddîn Keykavus I and Alaeddin Keykubâd I and conquests made for commercial purposes made Anatolia a significant center of commerce and this had an influence on mintage activities and a significant increase occured in the mintage of golden coin, silver coin and copper coin. Thanks to the provision of commerce between east and west in Anatolia where important commercial routes are located during the domination of Mongolian period which began after Kösedağ Battle in 1243, the mintage activities continued quite voluminously.