Kırşehir ili'nde geçmişten bugüne çeyiz geleneği
Dowry tradition of Kirşehir from the past to the presedent
- Tez No: 568575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN SEMEN ERSÖZ UZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Yapılan literatür taraması sonucunda, Kırşehir ilinin çeyiz geleneğine dair detaylı bir çalışmanın yapılmamış olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın önemini de belirleyen bu problem, araştırma konusunun ''Kırşehir İlinde Geçmişten Bugüne Çeyiz Geleneği'' olarak seçilmesine sebep olmuştur. Araştırmada, kültürümüzün bir parçası olan çeyiz geleneğinde Kırşehir örneği ele alınmış, çeyizlerde yer alan el sanatları tespit edilerek, Kırşehir iline ait çeyiz geleneğinin durumu incelenmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, Türk El Sanatlarının tanımı ve sınıflandırılması, Türk İşleme Sanatının tanımı, sınıflandırılması ve tarihi gelişimi, Kırşehir ilinin tarihi coğrafyası, evlenme gelenekleri, Türk kültüründe önemli bir yer tutan çeyiz ile beraber literatür kaynaklarının özetlerine dair bilgiler yer almıştır. Yöntemin içeriğini oluşturan ikinci bölümde ise araştırmanın modeli, evren ve örneklem seçimi, varsayımlar, sınırlılıklar ve veri toplama tekniği ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümü oluşturan katalog kısmında çeyiz geleneği içerisinde yer alan ürünler incelenmiştir. Bu bölümde incelenen her örnek için gözlem fişleri hazırlanmıştır. Hazırlanan gözlem fişlerinde; elde edilen ürünün sahibi, adresi, yapılış tarihi, cinsi, yeri, bugünkü durumu, onarım durumu, boyutları, malzeme, teknik, renk, konu, kompozisyon özellikleri tespit edilerek fotoğraflarıyla birlikte kayıt altına alınmıştır. Dördüncü bölümde ürünlere ait bilgilerin gözlem fişlerine kayıt edilmesi ile birlikte değerlendirmeleri yapılmıştır. Yöre halkına uygulanan görüşme formlarında ortaya çıkan veriler grafiklerle desteklenerek sunulmuştur. Sonuç bölümünde, araştırma ile varılan sonuçlar ve öneriler araştırmacı tarafından ortaya konulmuştur. Kırşehir çeyizlerinde yer alan el sanatları türlerinin çoğunluğunu işleme, örgü, dokumaların oluşturduğu tespit edilmiştir. Yöreden çeyiz konusu ile ilgili elde edilen kavram ve terimlerden sözlük bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
From literature review, it was ascertaied that there have not been any detailed studies on dowry tradıtıon of Kirsehir. This problem, which also points the importance of the study, caused the issue of the study to be ''The Dowry Tradıtıon of Kirsehir fromPast to Present.'' In this study, the sample of Kirsehir in the dowry tradition which is a part of our culture washandled. Thecase of the dowry tradition belonging to the province of Kirsehir was examined by identifying the hand crafts appearing in dowries. The study consists of five parts. In Introduction part, there are importance, objectives, boundaries, method, definition of Turkish processing art, historical development, historical geography of Kırsehir province, marriage traditions and dowry tradition which holds an important place in Turkish culture in formation on the literature resource salong with the determination of their current location. In the second part, the content of the method, the model of the study, the selection of the unıverse and thesample, assumptions, limitations and data collection technique s are included. In the catalog section which constitutesthethirdsection, the products in the tradition of dowry have been examined. In thissection, observation slips were prepared for each sample examined. Observation slips prepared; The owner, address, date of construction, genus, location, presentcondition, repairstatus, dimensions, material, technique, color,subject,composition properties of the obtained product. In the fourth chapter, the information about the products were recorded with the observation slips and their evaluations were made. The data obtained from the interwiew forms applied to the local people are presented with the support of the graphics. In the counclusion section,the results and the results of the research are presented by the researcher. The majority of handicrafts in Kırsehir dowry have been identified as processing, knitting and weaving A dictionary section is created from concepts and terms obtained from the region.