Kur'âniyyûn ekolünün hadise bakışı
The view of school of Qur'âniyyûn to hadith
  1. Tez No: 568658
  2. Yazar: AHMET DOYDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kur'ân ve Sünnet, dinde teşri kaynağı kabul edilir. Kur'ân'ın teşrî değeri üzerinde tartışma olmazken, daha çok sünnetin delil değeri üzerinde tartışma yapılmıştır. Hz. Peygamber'in (s.a) sünnetinin teşrî' değeri üzerindeki tartışmaların tarihi seyrini, hicrî ilk asırda görmek mümkündür. Daha çok Sıffîn savaşı ile başlayan süreçte tek kanun koyucu olarak Kur'ân kabul edilmiş, ferdi ve grupsal anlamda sünnetin hüküm koyma yetkisinin olmadığını söyleyenler o günden bugüne değin hep var ola gelmiştir.“Kur'âniyyûn Ekolünün Hadise Bakışı”isimli çalışma, bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tarihi süreçte Kur'ân'la yetinme, sünneti reddetme fikrini benimseyen kimselerin h.1. yüzyıldan 18. yüzyıla kadarki serüveni hakkındadır. Hint alt kıtasında Seyyid Ahmed Han ve Abdullah Çekrâlevî liderliğinde gelişen Kur'âniyyûn hareketine mensup kimselerin hayatı, dini görüşleri ve özellikle hadise ilişkin değerlendirmelerini ve âlimlerin bunlara yönelik cevaplarını ihtiva etmektedir. İkinci bölüm ise, Türkiye'de İslamcılık düşüncesini, Hint Alt kıtasındaki Kur'âniyyûn ekolü ile fikirleri ve söylemleri örtüşen Mealcilik akımın veya bir başka isimlendirme ile Kur'an Müslümanlığını savunan şahıs ve grupların iddialarını ele almaktadır. Anahtar Kelimeler Kur'âniyyûn, Seyyid Ahmed Han, Abdullah Çekrâlevî, Hindistan, Sünnet, Mealcilik, Kur'ân Müslümanlığı
Özet (Çeviri)
“The View of School of Qur'âniyyûn to Hadith”The Qur'an and Sunnah are accepted as the source of legislation in religion. While there was no discussion on the legislative value of the Qur'an, there was much discussion on the evidence value of the Sunnah. It is possible to see the historical course of the debates on the legislative value of the Sunnah of the Prophet Muhammad (peace be upon him) in the first century. The Qur'an was accepted as the sole legislator in the process that started with the war of Siffin. There have always been individuals or groups who say that Sunnah does not have the authority to legislative power. The study called consists of an introduction and two main sections. The first chapter is about the adventure of those who consider the Qur'an sufficient and refuse Sunnah in Hijri from the 1st century to the 18th century. This chapter includes the life, religious views and especially the evaluations of the members of the Qur'aniyyun movement developed under the leadership of Sayyid Ahmed Khan and Abdullah Çekrâlevî in the Indian subcontinent, and the scholars' responses to them. The second part tackles the idea of Islamism in Turkey. In addition, the second chapter deals with the Mealism movement, whose ideas and discourses coincide with the Qur'âniyyûn school in the Indian Subcontinent, and the claims of individuals and groups who advocate it. Keywords Kur'âniyyûn, Sayyid Ahmed Khan, Abdullah Çekrâlevî, India, Sunnah, Mealism, Qur'an Islam