Hazreti peygamber'in vermiş olduğu siyasi belgeler
The political guarantees by Hadhrad prophet
  1. Tez No: 568747
  2. Yazar: MUSTAFA EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hz. Peygamber Yeni bir devletin konumunu belirginleştirmesinde, Kuzey Arabistan'da sınır belirlemiş olmasında ve civar yerleşim birimleriyle yaptığı anlaşmalarla, vermiş olduğu siyasi belgelerle Medine'nin askerî ve siyasi gücünü ortaya koyarken, bir dönüşüm oluşturmuştur. Yeni şekillenmeye başlayan İslam Devleti'nin sınır emniyeti, topraklarını genişletmesi ve işletilmeyen arazileri işletmeye açması, kurumsallaşmayı da beraberinde getirmiştir. Bölgede Doğu Roma ile oluşan ilişkiler, civar güç dengeleri açısından Medine'yi saygın bir konuma getirmiştir. Hz. Peygamber, tebaası olarak yaşamak isteyen Müslüman olmayan topluluklar için emanla güvence verip, zorlama ve baskı görmeden yaşayabilmelerini sağlayan bir nizam tesis etmiştir. Devletleşme sürecinde devlet reislerine elçilerle mektuplar gönderen Hz. Peygamber, Müslümanlıkla oluşan yeni bir geleneğin işleyiş tarzı ve sistematiğini kurmuştur. Çalışan genç devlet işleyişinde ikta ve eman yoluyla atıl arazi tahsisleri yapan Hz. Peygamber arazileri işletemeyenlerden geri almıştır. İslam hâkimiyeti altında yaşayan farklı kişi ve toplulukları verdiği siyasi belgeler çerçevesinde korumuş ve yaşatmış, dini özgürlüklerini garantiye almıştır. Bu çalışmayla temel kaynaklar ve araştırma eserlerden hareketle, Hz. Peygamber'in Risalet'inden vefatına kadar geçen zamanda, geleneksel Arap yarımadası uygulamalarından Hz. Peygamber'in vermiş olduğu eman, ikta ve gönderdiği davet mektuplaşmaları örneklerini toplayıp kabileden devlete geçişte verilen siyasi belgelerin sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hadhrat Prophet introduced a transformation by manifesting military and political power of Medina by the political guarantees by him and by the agreements which he reached with neighboring settlements, while he established the border in Northern Arabia and he determined a position for the new state. The border security of the being newly shaped Islamic state, the fact that it expanded its territory and that it let dead lands be revived brought about the institutionalization. The relations developed with Eastern Rome in the region raised Medina to a respectable position in terms of the neighboring balances of power. Hadhrat Prophet institutionalized a system which would allow the non-Muslim communities wanting to live as subjects to live without coercion and oppression, by giving assurance of aman them. Hadhrat Prophet, who sent ambassadors with the letters during the statehood, established the systematics and mechanism of the new tradition formed by Islam. Hadhrat Prophet, who allocated dead lands through the aman and ıqta in the new state, took back the allocated lands from the Muslims who couldn't use them. Within the framework of political guarantees he granted, he protected and kept in existence different people and communities living under the Islamic rule and secured their freedom of religion. In this work based on basic sources and research works, is it aimed at to present political guarantees granted in the transition from the tribe to statehood, by collecting the examples of the amans, ıqtas—both of which were from the traditional practices of the Arabian peninsula—which were, respectively, granted and confirmed by the Hadhrat Prophet from the prophethood to the death, and his letters of invitation to Islam.