Erzincan ilinde arıcılığın yapısal analizi, arıcı sağlığı, güvenliği, sorunları ve çözüm önerileri
Structural analysis of apiculture , health, security and problems of beekeepers in Erzincan province and solution proposals
  1. Tez No: 568918
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ŞAHİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Erzincan ili arı yetiştiriciliği ve bal üretiminde; coğrafi konumu ve bitki örtüsü nedeniyle ülkemizdeki önemli illerden biridir. Bu araştırma ile Erzincan ilindeki 101 arıcıya sorular yöneltilmiş arıcılık faaliyetinde bulunan işletmelerin durumu incelenmiştir.2018 yılı itibarıyla Erzincan ilinde işletme başına kovan sayısının ortalamasının Türkiye ortalamasından %20 düşük olduğu tespit edilmiş ancak bal üretiminde bir önceki yıla göre %18 artış sağlandığı görülmüştür. Erzincan ilinde arıcılık yapanların % 92'sinin sabit % 8'inin gezginci arıcılık yaptığı; il içindeki sabit arıcıların hava sıcaklığının artması ile daha yüksek yere gittiklerini belirlenmiştir. Erzincanlı arıcılarda da ülkemizde en çok karşılaşılan zararlının Varroa paraziti , hastalığın Yavru Çürüklüğü olduğu ve bu durumun ankete katılan arıcıların %97'sinde görüldüğü belirlenmiştir. Ankete katılan arıcıların yüzde 88'nin kovanlarını sigorta yaptırmadığı büyük çoğunluğunun ilkbahar beslemesi yaptığı tespit edilmiştir. Arı sokmalarında işine devam edenlerin oranı % 65,3 arıcılığa bağlı sağlık sorunu yaşayanların oranı %5 ilaçlama yaparken önlem almayanların oranı % 11,9 olarak belirlenmiştir. Trafik kazası yaşayanlar ise %3 çıkmıştır. Arılıkta ya da yanlarında ilkyardım çantası bulundurmayanların oranı %75,2 olarak belirlenmiştir Sonuç olarak; Arıcıların iş sağlığı ve güvenliği açısından bilgilendirilmesi tüm mesleklerde olduğu gibi arıcılıkta da iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine önem verilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile Erzincan ilinde arı yetiştiriciliğinin durumun tespit edilmiş olup Erzincan ili ve diğer bölgelerde yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Erzincan province is, one of the most important cites in apicultuture and honey production thanks to it's geogrophicial location and vegetation. in this research, 101 beekeeper were asked questions about the situation of the beekeeping activities. in Erzincan and the condition of the companies that deal with apiculture is analysed. İn 2018, it is stated that the number of beehives per farm is lower than the average of Turkey. It is observed that honey production increased by 18% compared to the previous year. 92 percent of the beekeepers are fixed and 8 percent are mobile in Erzincan. Fixed beekeepers are reported to go higher places as the temperature increases in the province. Varroa, the most common pest in Turkey, is also know as be rottenness was observed in 97 % of the participant in Erzincan. It is determined that 88% of the beekeepers do not have insurance for their hives and the majority of them do spring feeding. The rate of those who continue to work in bee stings is 65.3% The rate of those who have health problems due to apiculture is 5% and the rate of those who do not take precautions is 11.9%. The rate of those who had a Traffic accident is 3%.and who did not have first aid kit in the area is 75.2%. As a result; Informing the beekeepers in terms of occupational health and safety, importance should be given to occupational health and safety training in beekeeping as in all occupations. With this study, the situation of bee breeding in Erzincan is determined and it will contribute to the studies to be done in Erzincan and other regions.