Borularda dalgalı türbülatörlerin ısı transferi performanslarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of heat transfer performance of wave turbulators in pipes
- Tez No: 568943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENDOĞAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Deneysel olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, boru içerisinde meydana gelen tek fazlı akışlar için türbülatörlerin etkileri araştırılmıştır. Üç farklı çap değerine sahip türbülatörler boru içerisine yerleştirilerek akış türbülanslı hale getirilmiştir. Bu sayede Nusselt (Nu) sayısı ve sürtünme katsayısında meydana gelen değişiklikler tespit edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda Nu değeri, en küçük çaplı türbülatörlerle gerçekleşen akış neticesinde en yüksek değere ulaşmıştır. En küçük çaplı türbülatörde Nu sayısına paralel olarak en yüksek sürtünme faktörü elde edilmiştir. Çap değerlerindeki azalma Nu sayısı ve sürtünme faktöründe artış görülmüştür. Tek fazlı akışların gerçekleştiği boru içerisine yerleştirilen uygun geometrideki türbülatörler sayesinde Nu değeri artırılırken sürtünme faktörünün de istenilen seviyelerde tutulabilmesinin mümkün olduğu görülmüştür. Kullanılan türbülatörler sayesinde ısı transferinin artırılarak enerjiden maksimum fayda sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the effects of turbulators for single-phase flows in the pipe were investigated. Turbulators having three different diameter values were placed in the pipe and the flow was made turbulent. In this way, changes in Nusselt (Nu) number and friction coefficient were determined. As a result of the experiments, the Nu value reached the highest value as a result of the flow realized with the smallest diameter turbulators. In the smallest diameter turbulator, the highest friction factor was obtained in parallel with the Nu number. Decrease in diameter values showed an increase in Nu number and friction factor. It has been found that it is possible to keep the friction factor at the desired levels while increasing the Nu value thanks to the turbulators of suitable geometry placed in the pipe where single phase flows take place. It has been determined that the maximum benefit from energy can be obtained by increasing the heat transfer thanks to the turbulators used.