İbrahim Karamanî Amidî'nin Şerhu'l-Hey'e alâ Akideti Ehli's-Sünne adlı eserinin tahkik ve değerlendirmesi
Assignment And Evaluation Of The Judicial Works Of İbrahim Karamânî Âmidî's Sherhu'l-Hey'e Alâ Akîdeti Ehli's-Sunne
  1. Tez No: 569056
  2. Yazar: REŞİT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İslam âlimleri, birçok ilmî alanda ya öncülük yapmak ya da gelişmesine katkıda bulunmak suretiyle büyük hizmetler yapmışlardır. Yazdıkları eserlerin bir kısmı zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı -ne yazık ki- günümüze ulaşamamış, ulaşanların ise büyük çoğunluğu kütüphanelerin tozlu raflarında yüzyıllardır beklemeye mahkûm bırakılmıştır. Oysa tarihi bir yapı, inşa edildiği çağın mimarisini yansıttığı gibi, bu ilmi eserler de yazıldıkları döneme ayna tutmaktadırlar. Bu çalışmamızın gayesi günümüze ulaşan bu ilmî mirasın bir örneği olan İbrahim Karamanî Âmidî'nin“Şerhü'l-Hey'e alâ Akîdeti Ehli's-Sünne”isimli eserinin tahkik ve değerlendirmesini yapmak, böylece onu günümüz insanının hizmetine sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Islamic scholars have pioneered in the developed scientific field, or we have made large-scale products in developing areas. Some of the writers' works, some of the various reasons over time - have not been able to reach lately, and a number of arrivals have been put on the dusty shelves of libraries for centuries. However, as a historical structure reflects the architecture of the business age, these scientific works mirror the arrangements to the period. The purpose of this study is to testify and interpret the work of Ibrahim Karamani Âmidî's work Sherhü-Hey'e Alâ Akîdeti Ehli's-Sünne, which is an example of this scientific legacy that has survived, and today he explained how to use it today.