Burdur ilinde yetiştirilen fasulye bitkilerinde bean yellow mosaic virus (bymv)'ünün araştırılması
Determination of bean yellow mosaic virus (bymv) in the bean plants from Burdur province
- Tez No: 569304
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki fasulye yetiştiriciliğinde önemli bir paya sahip olan Burdur ilinde BYMV(Bean yellow mosaic virus)'nin varlığı araştırılmıştır. Öncelikli olarak bu bölgedeki fasulye üretim alanlarına surveyler yapılarak virüs enfeksiyon simptomu sergileyen fasulye yaprak örnekleri alınmıştır. Toplanan fasulye yaprak örneklerinde BYMV virüsünün varlığı biyolojik ve serolojik olarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda Burdur fasulye üretim alanlarından alınan yaprak örneklerinde BYMV enfeksiyonları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Bean Yellow Mosaic Virus (BYMV) was investigated in Burdur province which a significant portion of beans growing of Turkey. First, surveys were conducted the bean production areas and virus like symptoms showing leaf samples were collected in this region. The presence of BYMV in the collected bean leaf was investigated by biological and serological methods. As a result of the study, BYMV infections were detected in bean leaf samples in Burdur growing areas.