Türkiye'deki bazı orman fidanlıklarının ekolojik özellikleri ve üretimi yapılan tür çeşidine etkisi
Ecological characteristics some forest nurseries in Turkey and its effects on produced plant species
- Tez No: 569380
- Danışmanlar: DOÇ. YASİN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'de bulunan başlıca orman fidanlıklarının ekolojik özelliklerini (iklim, mevki ve toprak özellikleri) ve bu fidanlıklarda üretimi yapılan türlerin neler olduğunu belirleyerek ekolojik açıdan değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın materyalini oluşturan 15 tane orman fidanlığı sırası ile; Erzurum, Sivas, Mardin, Ereğli, Eğirdir, Eskişehir, Bolu, Hendek, İzmit, Bahçeköy, Sındırgı, Muradiye, Aydın, Gökova, Karahasanlı Orman Fidanlıklarıdır. Bu çalışma sonucunda fidanlıklardaki üretimi yapılan tür sayısında ekolojik faktörlerden özellikle iklim özelliklerinin ve yükseltinin önemli bir kısıt veya avantaj durumunun söz konusu olduğu görülmektedir. Aynı zamanda, fidanlığın özellikle yakın çevresinde yeni orman tesislerinde ağırlıklı olarak hangi türlere talep olduğu, yörede peyzaj ağırlıklı kullanılan türlere olan talep yoğunluğu, fidanlığın üretim önceliğinde olan türlerin ne olduğu, yakın çevredeki benzer ekolojik koşullara sahip fidanlık yoğunluğu ve fidanlık büyüklüğünün de etkili olabileceği göz ardı edilmemelidir. Genel olarak toprak özellikleri fidanlık koşullarında iklim gibi değiştirilemez durumda bulunmadığı için, hatta kaplı ve tüplü fidan üretiminde tamamen kontrol altında olduğundan üretim üzerindeki kısıtlayıcı etkisi iklimdeki ölçüde değildir. Fakat fidanlık yeri olarak seçilecek alanların toprak özellikleri bakımından da fidan yetiştirme açısından mümkün olduğunca uygun yerler olmasına itina gösterilmelidir. Çünkü toprak özelliklerini ıslah etme işlemleri oldukça pahalı ve uygulayıcılar açısından da zor bir yöntemdir. Bu yüzden toprakları sıkıntı teşkil eden yerlere ve iklimin müsaade etmediği alanlara fidanlık kurmaktan kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is carried out to determine the ecological characteristics (climate, site and soil properties) of major forest nurseries in Turkey and the species produced in these nurseries, as well as providing ecological evaluations. Fifteen forest nurseries which constitute the material of the study include; Erzurum, Sivas, Mardin, Ereğli, Eğirdir, Eskişehir, Bolu, Hendek, İzmit, Bahçeköy, Sındırgı, Muradiye, Aydın, Gökova, Karahasanlı Forest Nurseries. As a result of this study, climatic characteristics and elevation of nurseries is an important constraint or advantageous situation among the ecological factors in the number of species produced in nurseries. In addition, species demanded mainly in the new forest establishments in the immediate vicinity of the nursery, the intensity of demand for the species used mainly in the landscaping, the priorities of the nursery production, density of nurseries in similar ecological conditions in the nearby environmental conditions and the size of the nursery may also be effective on the species diversity produced in these nurseries. In general, soil properties, unlike climatic conditions, are somewhat changeable in the nursery conditions and it can even be completely under control in containerized seedling production; therefore, the effects of soil properties is not as decisive as climatic conditions in seedling production. Nevertheless, the location to be selected as a nursery area should also be suitable in terms of soil characteristics as much as possible. Because, amelioration of the soil properties is quite expensive and is a difficult method for the practitioners. For this reason, the establishment of a new nursery should be avoided in places where the soil is not suitable and the climate is challenging.