Türk resminde sanatsal bir form olarak kadın bedeni ve cinsel kimlik
Female body and sexual identity as an artistic form in Turkish painting
- Tez No: 569418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KARAYEL GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kronolojik bir yaklaşımla, sosyolojik ve plastik bir olgu olarak ortaya koyacağımız ve tartışmaya açacağımız bu çalışma, ülkemizin ve dünyanın hala en önemli sosyal problemlerinden biri olan kadının ötekileştirilmesi, kadın şiddeti ve seyirlik bir nesne olarak algılanması problemlerinin aşılmasına katkı sağlamak ve sanatçı üretimleriyle bu konuya farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Tarih boyunca her daim vazgeçilmez sanatsal bir form olarak kullanılan kadın bedeni tasvirleri toplumsal, kültürel, ekonomik, dini, siyasi boyutları göz ardı edilmeden, sanat tarihi rehberliğinde incelenmiştir. Özellikle 20. yüzyılda sanatçıların yoğun olarak ele aldıkları kadın bedeni ve cinsel kimlik kavramlarının Batı resim sanatına yansımaları ve asıl olarak Türk resim sanatı içindeki tasvir biçimleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde Feminist Hareketler Bağlamında Sanatsal Bir Form Olarak Kadın Bedeni ve Cinsel Kimlik konusu kadın sanatçıların kendi seslerini duyurdukları eserleri üzerinden irdelenerek, Hilal Akgül'ün resimlerinde kadın bedeni ve cinsel kimlik algısını sorguladığı çalışmaların biçimsel ve düşünsel yönlerini ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This study, that we will present and discuss as a sociological and plastic fast, is aimed emphasising and rising awareness, by using a chronological approach, for female exclusion, the woman violence, and their concept of spectacle object, which are amongst the most important social problems in Turkey as well as in the world. Throughout the history, the description of the woman body that is always utilized as an indispensable form of art will be investigated under the guidance of the art history without overlooking the socio-cultural, economic, religious and political dimensions. The focus will be put on the reflections to the Western art and majorly on the forms in the Turkish painting. In the last section of this study, in terms of the feminist movement, thewoman body and sexual identity will be examined by the female artists as an artistic form, and the perception of woman body and sexual identity will be elaborated with the structural and spiritual properties in the paintings of Hilal Akgul.