Gebelikte çevresel sigara maruziyetinin yenidoğanın kalp fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of enviromental tobacco smoke exposure during pregnancy on heart functions of newborn
  1. Tez No: 569420
  2. Yazar: MEHMET BAKİ ŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ARSLANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖYKÜ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
GİRİŞ: Gebelik sırasında maruz kalınan çevresel sigara dumanının (ÇSD), fetusta birçok gelişimsel komplikasyon ile ilişkili olduğu ve uzun vadede sağlık açısından ciddi risk taşıdığı iyi bilinmektedir. Konjenital kalp hastalıkları bu gelişim anomalileri içinde yer almaktadır. Antenatal maternal çevresel sigara dumanı maruziyetinin yenidoğan kalp fonksiyonlarını nasıl etkilediği ise bilinmemektedir. AMAÇ: Hipotezimiz gebelikte maruz kalınan sigara dumanının aşikar bir kalp anomalisi oluşturmasa bile hipoksi ve kardiyovasküler bozukluğa yol açarak kalp fonksiyonlarını etkileyebileceğidir. Bu amaçla çevresel sigara dumanının yenidoğanlarda kalp fonksiyonlarda subklinik etkisinin olup olmadığı konvansiyonel ve doku Doppler EKO yöntemleri ile değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif, gözlemsel, analitik olarak planlanan bu çalışma, dört aylık zaman aralığında hastanemizde doğan görünürde sağlıklı term bebeklerle gerçekleştirilmiştir. Bebekler annelerinin gebelikte çevresel sigara dumanına maruz kalıp-kalmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışma literatürde pasif sigara içen ve içmeyen anne bebeklerinde kalp fonksiyonlarını değerlendiren ilk çalışma olması nedeniyle güç analizi uygulanmamış, her iki gruba 30'ar bebek alınması planlanmıştır. Gebeliğinde ÇSD maruziyeti olan annelerin bebekleri Grup 1'i, gebeliğinde ÇSD maruziyeti olmayan üç trimesterde de hiç sigara içmemiş annelerin bebekleri Grup 2'yi (kontrol grubu) oluşturmuştur. Bebeklerin kardiyak fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografik incelemeler ile tek bir kardiyolog tarafından ve kör olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirilen fonksiyonel belirteçler arasında myokardiyal performans indeksi (MPI), triküspit anüler düzlem sistolik hareketi (TAPSE), doku Doppler sağ ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyon göstergeleri yer almaktadır. Bu belirteçler her iki grupta kaydedilerek karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya alınma kriterlerine uyan 37-42 gestasyon haftasında doğmuş 68 sağlıklı bebekten 3'ü ekokardiyografik incelemede yapısal kardiyak anomali saptanması üzerine çalışma dışında kalmış, toplam 65 bebek çalışmayı tamamlamıştır. Bu 65 bebeğin 39'u Grup'de, 26'sı ise Grup 2'de yer almaktadır. Grup 1 ve 2'deki bebekler doğum şekli, cinsiyetleri, doğum ağırlıkları, APGAR skorları, kan gazı değerleri ve maternal hastalık açısından benzerlik göstermektedirler. Grup 1'deki bebeklerin kordon kanı hemoglobin ve hematokrit değerleri, Grup 2'deki bebeklerle karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamamıştır. Kardiyak fonksiyon belirteçleri değerlendirildiğinde; Grup 1'de Sol ICT ortalamaları Grup 2'den anlamlı derecede anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Evde düzenli sigara içen kişi sayısı arttıkça sağ ICT artmış, Triküspit Kapak S' azalmıştır. Evde gebe yanında içilen sigara sayısı arttıkça sağ ICT artmıştır. Sosyal ortamda maruziyet sıklığı arttıkça sağ IRT artmıştır. Sosyal ortamda maruziyet süresi arttıkça sol ET azalmış, LV MPI-TEI artmıştır. Sözü edilen bu sonuçlar ÇSD maruziyeti olan anne bebeklerinde kardiyak fonksiyonların diğer gruba oranla görece olumsuz olarak etkilenmiş olduğunu göstermektedir. SONUÇ: Bu araştırma çevresel sigara dumanı maruziyeti olan anne bebeklerinde kardiyak fonksiyonların olumsuz yönde etkilendiğini gösteren ilk çalışma olması nedeniyle değerlidir. ÇSD maruziyeti olan grupta Sol ICT değerinin artması, bu maruziyet durumundan ön planda kalbin sol ventrikül sistolik fonksiyonunun etkilendiği göstermiştir. Bununla birlikte, yapılan korelasyon analizleri sonucunda, ÇSD dumanının karakteri ile sağ ventrikülün sistolik ve diyastolik; sol ventrikülin ise sistolik ve global fonksiyonları arasındaki olumsuz ilişki gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: It is well known that environmental tobacco smoke (ETS) exposed during pregnancy is associated with many developmental complications in the fetus and poses a serious health risk in the long term. Congenital heart diseases are among these developmental anomalies. How antenatal maternal environmental tobacco smoke exposure affects neonatal heart function is unknown. OBJECTIVE: Our hypothesis is that cigarette smoke exposed during pregnancy may cause hypoxia and cardiovascular disorder, even if it does not cause an obvious heart abnormality, and may affect cardiac functions. For this purpose, whether the enviromental tobacco smoke has a subclinical effect on cardiac functions in newborns was evaluated by conventional and tissue Doppler echocardiographic methods. MATERIALS AND METHODS: This prospective, observational, analytically planned study was conducted with apparently healthy term infants born in our hospital over a period of four months. The neonates were divided into two groups according to whether their mothers were exposed to environmental tobacco smoke during pregnancy. Since this study is the first study in the literature to evaluate heart function in newborns with and without passive smoking, no power analysis was performed and 30 infants were planned to be taken into each groups. The newborns of the mothers who were exposed to ETS during pregnancy were Group 1 and the newborns of the mothers who had never smoked at all three trimesters without ETS exposure in the pregnancy were Group 2 (control group). Cardiac functions of newborns were evaluated blindly by a single cardiologist by conventional echocardiography and tissue Doppler echocardiographic examinations. Myocardial performance index (MPI), tricuspid annular plane systolic motion (TAPSE), tissue Doppler right and left ventricular systolic and diastolic functional indices were the main cardiac functional measurements. These measurements were recorded and compared in both groups. RESULTS: Of the 68 healthy babies born at 37-42 weeks of gestation who met the inclusion criteria, 3 of them were excluded from the study due to structural cardiac anomaly detected on echocardiographic examination and a total of 65 infants completed the study. Of these 65 babies, 39 were in the Group and 26 were in the Group 2. Infants in Groups 1 and 2 were similar in terms of delivery type, sex, birth weight, APGAR scores, blood gas values and maternal disease. No significant difference was found in the cord blood hemoglobin and hematocrit values of the babies in Group 1 when compared with the babies in Group 2. When cardiac function markers were evaluated; Left ICT means were significantly higher in Group 1 than Group 2. Right ICT increased and Tricuspid Valve S' decreased as the number of regular smokers at home increased. Right ICT increased as the number of cigarettes smoked beside the pregnant at home increased. The right IRT increased as the frequency of exposure increased in the social setting. Left ET decreased and LV MPI-TEI increased as social exposure time increased. These results indicate that cardiac functions in mothers with ETS exposure are relatively negatively affected compared to the other group. CONCLUSION: This study is valuable as it is the first study to show that cardiac functions are negatively affected in mothers with environmental tobacco smoke exposure. Increased Left ICT value in the group with ETS exposure showed that the left ventricular systolic function of the heart was predominantly affected by this exposure. At the same time, as a result of correlation analysis, in addition to the systolic and global functions of the left ventricle, environmental tobacco smoke characteristics negatively affected the systolic and diastolic functions of the right ventricle.