Geçmişten günümüze Kolombiya'da İslam
İslam in Colombia from past to present
- Tez No: 569450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Kolombiya'daki Müslüman cemaati ile ilgili tarihsel ve sosyal araştırmaların bir bütününü sunmaktadır. Araştırmamız şu kısımlara ışık tutuyor: 1) Kolombiya'ya gelmiş olan muhtemel farklı Müslüman etkileri. 2) Kolombiya'da İslam'la ilgili monografik üretime dair tarihî bir denge. 3) Kolombiya'daki mevcut İslami durumun bir cemaat ve bir çalışma alanı olarak değerlendirilmesi. Bu araştırma, historiyografik bir yaklaşımla geliştirildi ve bu yapılırken sosyal ve coğrafi yer olan Kolombiya'da ki İslam hakkında historiyografik kayıtlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu çalışma aynı zamanda ülkedeki İslam Tarihinin bir kronolojisini ilgili tarihî kayıtları ve Kolombiya'daki Müslüman topluluğunun şu anki statüsü ile tanımlamaya izin vermektedir. Bu çalışma aynı zamanda ülkedeki Müslüman toplulukların bir sınıflandırmasını ve güncel bir haritasını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a balance of historical and social studies about the Muslim community in Colombia. The text explores: 1) The different possible Muslim influences that arrived historically in Colombia. 2) A historiographical balance on monographic production related to Islam in Colombia. 3) The evaluation of the current state of Islam in Colombia as a community and as a field of study. This research is developed from a historiographical approach, giving an account of the interaction between the social place of the enunciation and the geographical space from where the different historiographic records about Islam in Colombia are produced. This study also allows to identify a chronology of the History of Islam in the country with its respective historiographical records, as well as the current status of the Muslim community in Colombia. This study also presents a classification and a current map of Muslim communities in the country.