Örgütsel bilgi paylaşımının bilgi güvenliği üzerine etkisinin incelenmesi
The effect on the information security of organizational knowledge sharing
- Tez No: 569451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde örgütler açısından bilgi, önemli üretim kaynakları arasında yer almaktadır. Örgütler bilgi paylaşımı yardımıyla bilgiyi açık ve kullanılır hale getirerek örgüt içerisindeki bölümlere hızla yaymaktadırlar. Gelişen dünyayla günümüzdeki örgüt yöneticileri bilgi paylaşımının önemini anlarken, bilgiyi daha etkin ve verimli bir şekilde kullanarak çalışanlarının bilgi paylaşımını artırmak istemektedirler. Örgütün bir parçası olarak bilgi paylaşımının yanı sıra iyi ve etkin yönetilebilen bilgi güvenliği kavramı da örgütlerin hayatına dâhil olmuştur. Örgütlerdeki bilgi paylaşımının nasıl ve ne şekilde olacağının bilgi güvenliği ile de yakından ilgili olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; bilgi, bilgi yönetimi, bilgi paylaşımı ve bilgi güvenliği kavramları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, özel öğretim kurumunda çalışan personelin bilgi paylaşım sürecine ilişkin tutumlarının, bilgi güvenliğine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul eden ve evreni temsil edecek örneklem yoluyla belirlenen özel öğretim kurumunda görev yapan 161 özel öğretim kurs merkezi çalışanı, 213 özel okul çalışanı olmak üzere toplam 374 eğitim çalışanı oluşturmaktadır. Tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olup, nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Veri toplama formunun ilk bölümünde katılımcılara yönelik demografik özellikler, ikinci bölümünde bilgi paylaşım ölçeği ve üçüncü bölümünde bilgi güvenliği ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde, SPSS 16.00 paket programından yararlanılmıştır. Çalışmada, Kruskal Wallis Varyans testi ve Mann-Whitney U testi yardımıyla sosyo-demografik özelliklere göre bağımlı değişkenlerin farklılık gösterip göstermediği belirlenmiştir. Bilgi paylaşım ölçeği ile bilgi güvenliği ölçeği arasında ilişki olup olmadığını test etmek amacıyla Spearman Korelasyon ve Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, information from the perspective of organizations is one of the important sources of production. With the help of information sharing, organizations make information open and useful and spread them rapidly to the departments within the organization. With the developing world today's organization managers understand the importance of information sharing, using the information more effectively and efficiently, they want to increase the sharing of information in between employees. As a part of the organization, in addition to the information sharing, the concept of information security, which can be managed well and effectively, has been included in the lives of organizations. It is seen that how information sharing in organizations is also closely related with the of information security. In this study, information, information management, information sharing, information security concepts are discussed. The aim of the research is to investigate the effects of attitudes of the personnel working in private teaching institutions on information sharing process on information security. The sample of the research is composed of 374 education staff including 161 private teaching course center employees and 213 private school employees who work in a private teaching institution determined by the sample that will represent the universe. This is a descriptive study and quantitative research model was used. The first part of the data collection form includes demographic characteristics for the participants, the second part includes the information sharing scale and the third part includes the information security scale. SPSS 16.00 package program was used for data analysis. Kruskal Wallis Variance test and Mann-Whitney U test were used to determine whether dependent variables differ according to socio-demographic characteristics. Spearman Correlation and Regression analysis were performed to test the relationship between information sharing scale and information security scale.