Sanat eğitiminde soyutlama eğilimi ve görme probleminin üniversite düzeyindeki araştırması
The research of abstraction tendencies in art education and seeing issue at university-level
  1. Tez No: 569453
  2. Yazar: SELİM SERDAR ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AVNİ ÖZTOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın konusu olan, soyutlama eğilimi ve görme problemi sanat eğitiminin de temel problemleri arasında yer almaktadır. Özünü somut gerçeklerde arayan bir sanat anlayışının kısıtlılığı karşısında, soyutlama basamaklarının görme alanında geliştirilmesi, sanat eğitimi ve bir eylem olarak sanatın kendisini zenginleştirecek niteliktedir. Bu araştırmanın temel problemleri şu sorulara yanıt aranmıştır: 1. Sanat eğitiminde görme nasıl başarılır, görmeyi etkileyen unsurlar nelerdir? 2. Sanat alanında özgün bir üslup oluşturabilmek, bireyleşebilmek için soyutlama kabiliyeti gerekmekte midir? 3. Sanat eğitiminde görmeyi başarabilmek için, tasvirin ötesinde bir öz arayışı gerekli midir? 4. Doğa ve insan ilişkisinin; sanat eylemi ve sanat eğitiminde nasıl bir önemi vardır? Sanat alanında soyutlama ve görmeyi başarabilmek için, doğa-insan ilişkisi kurulmalı mıdır? 5. Sanat eğitiminde; görmeyi başarabilmek açısından desen etütleriyle doğa araştırmalarının önemi nedir? 6.Soyutlama eğilimi ve görme alanının geliştirilmesi sadece sanat eğitiminde mi geçerli olmalıdır? Bu olguların, insanın diğer başarılarıyla olan ilişkisi nedir?
Özet (Çeviri)
The subject of this research which is 'abstract tendencies and seeing issue', is one of the primary problem of art education. Despite the limitation of the sense of art, that seeks its essence in concrete realities; the development of abstraction steps in the seeing field will enrich art education and art itself as an action.The main problems of this research seek answers to the following questions: 1. How is vision achieved in art education? What are the factors that affect vision? 2. Is it necessary to have an abstraction ability to create a unique style and having individualisation in the field of art? 3. Is it necessary to seek a 'self' beyond the representation in order to have the seeing ability in art education? 4. What is the importance of nature and human relationship in art action and art education? Should the nature-human relationship be established in the art field in order to achieve abstraction and vision? 5. What is the importance of nature studies by drawing etudes in order to achieve seeing in art education? 6. Should the abstraction tendency and the development of the visual field be valid only in art education? What is the relationship between these facts and other human successes?