Menapoz öncesi ve sonrası dönemde mastektomi girişimi geçiren kadınlarda beden beğenisi ve cinselliğin incelenmesi
Determination of body appreciation and sexuality in women who had mastectomy in before and after menopause
- Tez No: 569497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma menapoz öncesi ve sonrası dönemde olan mastektomi ameliyatı olmuş kadınlarda beden beğenisi ve cinsel yaşam kalitesini değerlendirmek amacı ile prospektif ve tanımlayıcı nitelikte yapıldı. Araştırmanın örneklemini bir onkoloji eğitim ve araştırma hastanesinin cerrahi kliniklerine 01.04.2018-01.03.2019 tarihleri arasında tedavi ve kontrol için gelen mastektomi ameliyatı olmuş 300 gönüllü kadın hasta oluşturdu. Çalışmada kadınların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik“Bireysel Bilgi Formu”, beden beğenisini değerlendirmek için“Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ)”, cinsellik algılarını belirlemeye yönelik“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Simirnov testi, T test, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Ki-Kare ve Fisher's Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a pre-and postmenopausal period in a prospective and descriptive manner in order to evaluate the body appreciation and sex quality of women who had mastectomy. The sample of the study consisted of 300 volunteer female patients who had undergone mastectomy treatment or mastectomy control between the dates of 01.04.2018-01.03.2019 in the surgical clinics of an oncology training and research hospital. İn this study an“Individual Information Form”was used to determine the socio-demographic characteristics of the women, a“Body Appreciation Scale (BAS)”was used to evaluate the body appreciation, a“Sexual Quality of Life Scale-Female (SQLS-F)”was used to determine the perception of sexuality. Kolmogorov-Simirnov test, T test, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis, Chi-square and Fisherors Exact tests were used to evaluate the data.