Çocuk ve ergenlerde anne-baba tutumu ve bağlanma durumunun algıladıkları benlik saygısı ve çocukluk çağı narsisizmi ile ilişkisi
The relationship between mother-father attitude and connection status in the child and adolescents with the perception of self-esteem and child narcissism
- Tez No: 569518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada 10 ile 17 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerin anne-baba tutumu ve anne-babaya bağlanma durumlarının, algıladıkları benlik saygısı ve çocukluk çağı narsisizmi ile olan ilişkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Ek olarak araştırmacı tara fından seçilen sosyo-demografik değişkenler ve işlevsel yeterlilik verilerine göre araştırma değişkenlerinin ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda yürütülen araştırmanın örneklemini İzmir ili içerisinde bulunan bir özel okulda okuyan 10-17 yaş arası 222 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere ''Anne-Baba Tutum Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi ve Çocukluk Çağı Narsisizmi Ölçeği'' uygulanmış olup ek olarak ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'' uygulanmıştır. Öğrencilerden sorumlu olan rehber öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerine her öğrenci için ayrı ortak olarak dolduracakları ''İşlevsel Yeterlilik Değerlendirme Formu'' uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda anne babaya güvenli bağlanmanın çocuk ve ergenlerde benlik saygısını yükseltirken, anne babaya korkulu ve saplantılı bağlanmanın ise benlik saygısını azalttığı saptanmıştır. Bununla birlikte güvenli bağlanan çocuk ve ergenlerin benlik saygısı puanlarının güvensiz bağlanan çocuk ve ergenlere kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anne-baba tutumu ile bağlanma ilişkisi incelendiğinde anne tutumu ile bağlanma biçimi arasında anlamlı ilişki bulunurken, baba tutumu ile bağlanma biçimi arasında anlamlı ilişki bulunmadığı görülmüştür. Çocukluk çağı narsisizmi ile benlik saygısı ilişkisini incelediğimizde ise narsisizmin benlik saygısını azalttığı saptanmıştır. Anne-baba tutumu ile narsisizm arasındaki ilişkiye bakıldığında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bağlanma stilleri ve narsisizm arasındaki ilişki incelendiğinde ise anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Anne tutumu ve baba tutumu demokratik algılayan çocuk ve ergenlerin benlik saygısı puan düzeyleri anne tutumu ve baba tutumu otoriter olarak algılayan çocuklara kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları incelendiğinde çocuk ve ergenler üzerinde anne babaların yadsınamaz bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Bu durumun, gerek bağlanma durumları gerekse çocukluk çağı narsisizm düzeylerini anne babanın sergilediği tutum ve davranışların şekillendirme etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Alan yazında ilgili araştırmalar incelendiğinde araştırma sonuçlarımızda olduğu gibi anne babanın yadsınamaz etkisi olduğu gerçeği ile paralel olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim at this study was to investigate the relationship between parental attitudes and attachment status of children and adolescent. Between the ages of 10 and 17 years and self-esteem and childhood narcissism. In addition, the relationship between the study variables and socio-demographic variables selected by the researcher and according to the functional competence data were examined. The sample at the study has conducted for these purposes is 222 students between, 10-17 years old who are in a private school in İzmir. '' Parent Attitude Scale, Rosenberg Self-esteem Scale, Relationship Scales'' were applied to students. '' Functional Competency Assesment Form'' was applied. As a result of the analysis, it was detected that safe attachment to parents increased self-esteem in children and adolescents while fearful and obsessive attachment to parents decreased self-esteem. However, the self-esteem scares of the children and adolescents who were securely attached were higher than those of the children and adolescents who were insecure. When the relationship between mother attitude and attachment style, but there was no significant relationship between father attitude and attachment style. When we examine the relationship between childhood narcissism and self-esteem it was found that narcissism reduced self-esteem. When the relationship between parental attitude and narcissism was examined, no significant relationship was found. When the relationship between attachment styles and narcissism is examined a significant relationship has not been found. Self-esteem score levels of children and adolescents who penciesed mother's attitude and father's attitude were found to be higher than those who pencieved mother's attitude and father's attitude as authoritorion. When the results of our study are examined, we see that parents have an undesirable effect on children nad adolescents. The suggests that both the attachment and childhood narcissism level may have a shopping effect on the attitudes and behaviors of parents. When the related researches are examined in the literatüre, it is sean that the parents have underiable effects as in our research results.