Kuruca yaylası merasının (Antalya-Kaş) vejetasyon yapısı üzerine bir araştırma
A research on vegetation structure of Kuruca highland pasture (Antalya-Kaş)
- Tez No: 569689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER BABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Antalya İli Kaş İlçesi sınırlarında yer alan 1810 metre ortalama yükseltiye sahip Kuruca yaylası merasında 2017 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışmada, merada yer alan bitki türleri, bitki ile kaplı alan, botanik kompozisyon, topraküstü biyokütle, toprakaltı biyokütle ve mera durumu gibi konular ele alınırken aynı zamanda toprak özellikleri açısından da bazı özellikler incelenmiştir. Araştırma sahası sınırları içerisinde yer alan toprakların tekstür sınıfı killi balçık olarak bulunmuştur. Toprakların ortalama hacim ağırlığı 1.18 gr/cm3, pH miktarı 7.40 ile hafif alkalin, tuzluluk miktarı 0.22 dS/m ile tuzsuz toprak, organik madde miktarı %7.72 ile çok yüksek, kireç miktarı %1.40 ile az kireçli olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Ca miktarı 6589.00 ppm çok yüksek, K miktarı 603.34 ppm çok yüksek ve Mg 689.90 ppm ile orta seviyededir. Çalışma alanının vejetasyon yapısı olarak 26 familyaya ait 74 cins ve 88 adet bitki takson tespit edilmiştir. En fazla taksona sahip familyalar 12 takson ile Fabaceae, 10 takson ile Brassicaceae ve 8 takson ile Asteraceae olarak belirlenmiştir. Çalışma sahasının bitkiyle kaplı alan değeri %28.4 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca mera alanının botanik kompozisyonunun %47.39'unu buğdaygiller (Poaceae), %20.99'unu baklagiller (Fabaceae) ve %31.62'sini diğer familyalar oluşturmaktadır. Meranın topraküstü biyokütle miktarı 216.4 kg/da, toprakaltı biyokütle miktarı ise 307.2 kg/da olarak bulunmuştur. Mera durumu ise iyi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda sahada aşırı otlatma yapıldığı belirlenmiştir. Merada erozyon belirtilerine rastlanılmıştır. Bu durumda erozyonu önleyici tedbirler ve koruyucu önlemlerin alınarak otlatmanın planlanıp belirli bir düzene sokulmasıyla meranın istenilen seviyeye getirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out during the vegetation period of 2017 in the Kuruca Village, which has an average elevation of 1810 meters, located at the Kaş District of Antalya. In the study, while some of the features of pasture such as plant species, plant-covered area, botanical composition, above-ground biomass, below-ground biomass and pasture status were discussed, some features were examined in terms of soil characteristics. The textures of the soils within the boundaries of the research area were found to be clayey loam. The average bulk densidy of the soils was 1.18 g/cm3, the pH was 7.40, the light alkaline, the salinity was 0.22 dS/m, the salted soil, the organic matter amount was 7.72% and a lime content was 1.40%. In addition, the amount of Ca 6589.00 ppm is very high, the amount of 603.34 ppm is very high and Mg is 689.90 ppm with the intermediate level. The vegetation structure of the study area was investigated and 74 genus and 88 plant taxa belonging to 26 families were determined. The families with the highest taxon were identified as Fabaceae with 12 taxa, Brassicaceae with 10 taxa, and Asteraceae with 8 taxa. The pland covered area was determined as 28.4%. In addition, 47.39% of the botanical composition of the pasture area is made up Poaceae 20.99% is Fabaceae and 31.62% is other families. The amount of ground biomass was found to be 216.4 kg/da and the amount of ground biomass was found to be 307.2 kg/da. The pasture status was determined to be good. As a result of the research, it was determined that overgrazing was done in the field. Erosion indications were observed. In this case, taking measures to prevent erosion, taking preventive measures and planning and grazing will be possible to bring the pasture to the desired level.