Görüntü analiz cihazı ile zenginleştirme öncesi tane boyut analizi
Particle size analysis before mineral separation process by image analysis device
- Tez No: 56969
- Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, parlak kesit haline getirilen bantlı kromit örnekleri LECO 2001 Görüntü Analiz Cihazı ile incelenmiştir. Log normal dağılım gösteren kromit tanelerinin ortalama Feret çaplan ölçülerek, doğal (kırılmamış) örneklerin tane boyut dağılımı tespit edilmiştir. İstatistiksel örnekleme metoduyla, elde edilen örnek verilerinin dağılımından kromit damarının ortalama Feret çapı parametreleri (ortalama ve standart sapma) bulunmuştur. Buna göre, damar kromit tanelerinin ortalama Feret çapı yaklaşık 41.6345 um. ve standart sapması da 2.6992 um. olarak saptanmıştır. Standart normal (z) dağılım parametreleri dönüşümüyle, damardaki kromit tanelerinin ortalama Feret çapının %54.8'inin 37 um.'nin üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the banded chromite samples polished were examined by LECO 2001 Image Analysis Device. Having been measured average Feret diameters of chromite particles giving log normal distribution, particle size distribution of natural (unbroken) specimens was determined. Average Feret diameter parameters of chromite seam obtained by sampling data disribution were found by statistical sampling method. According to the results obtained in these calculations, average Feret diameter and standart deviation of chromite seam were about 41.6345 urn. and 2.6992 urn. respectively. It was shown that the average Feret diameter of chromite particles in the seam was higher values than 37 um. with 54.8 % by using standart normal (z) distribution parameters.