Çoklu ayırma analizi yardımıyla bazı hastalıkların tanısı
Describing some of ilness by the way multi discriminant analysis
  1. Tez No: 56970
  2. Yazar: SERPİL TUNALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSELİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Günümüzde psikoloji, sosyoloji, tanın ve biyoloji gibi bilim dallarında çok geniş uygulama alam bulan“Ayırma Analizi”, araştırmamızda olduğu gibi tip ve buna yalan dallarda da hastalıkların tanınması ve bu hastalıkları karakterize eden bazı semptomların belirlenmesi gibi işlemlerde kullanılabilmektedir. Gösterdikleri belirtiler bakımından birbirlerine çok benzeyen çeşitli hastalıkların teşhis edilmesi işlemleri, uzun zamandan beri tartışma konusu olmuştur. Bu tür hastalıkların kesin hatlarla birbirlerinden ayırdedilemediği durumlarda, çok değişkenli istatistik tekniklerinden birisi olan“Ayırma Analizi”bu amaç için kullanılabilir bir tekniktir. Bu çalışmada,“Ayırma Analizi”nin kuramsal yapısı verildikten sonra sözkonusu analiz yardımıyla beş farklı hasta grubunun birbirinden ayırımının nasıl gerçekleştirildiği ve hasta gruplarının birbirlerine göre konumlan üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Discriminant Analysis, which has wide implementation on scientific areas such as psychology, sociology, agriculture and biology can be used in medicine to identify ilness and the symtoms characteristics to these. The identification techniques of the ilness that has similar symtoms with others has been a point of discussion for a long time. Discriminant Analysis of multivariate statistical techniques can be used to identify the ilness when the ilness can not be differentiates from each other by exact definitions. In this study, after the conceptual structure of the“Discriminant Analysis”has been considered each ilness group in terms of its relation to the other groups and the way that the five different ilness group is differentiatead from each other has been studied by the use of Discriminant Analysis.