Yeniköy (Bigadiç/Balıkesir) yöresinin üleksit yataklarının ekonomik jeolojisi
Economic geology of the ulexite deposits in the vicinity of Yeniköy (Bigadiç/Balıkesir)
- Tez No: 5697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN SONEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YEHÎKÖY (BÎGADİÇ/BÂLIKESÎE) YÖRESİNİN ÜLEKSÎT YATAKLARININ EKONOMİK JEOLOJİSİ Ethem Tozlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Nurettin SONEL 1987, Sayfa: 70 Jüri: Prof. Dr. Yavuz ERKAN Doç. Dr. Nurettin SONEL Yard. Doç. Dr. Gültekin KAVUŞAN Bu çalışma, Bigadiç Borat Havzası içinde bulunan Yeniköy civarında oluşmuş üleksit yataklarının ekonomik jeolojisini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Mezar- deredüzü tepe (Yeniköy-Bigadiç/Balıkesir) civarında ETÎ- BANK tarafından yaklaşık 1 km2'lik bir alanda 41 adet sondaj yapılmıştır. Bu sondajların 13 ünde üleksit ve kolemanit, 22 sinde sadece kolemanit kesilmiş ve 6 sondajda biç bir cevhere rastlanmamıştır. Üleksit kesen 13 sondajdan elde edilen verilerle üleksit yatağının sınırları belirlenmiştir. Burada üleksit yatağını kuzeyden sınırlayan ve yüzey jeoloji verilerimle anlaşılamayan bir fayın varlığı yapılan yapı kontur ve izopak haritaları yardımıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu yatakta üleksitin yanında ekonomik miktarda kolemanit olduğu da görülmüştür. Üleksit cevheri için çizilen havza sınırları dahilinde kalan üleksit ve kolemanit rezerv- kesit ve poligon yöntemiyle ayrı ayrı hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak karotlardan alman cevher numunelerinin kimyasal analizleri yapılarak cevhere ait izotenör haritaları da çıkarılmış ve elde edilen neticelerin ışığı altında bazı öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Üleksit, kolemanit, ekonomik jeolojisi, tenoru ve rezervi.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC GEOLOGY OF THE ULEXITE DEPOSITS IN THE VICINITY OF YENlKÖY (BİGADİÇ/BALIKESİR) Ethem Tozlu Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Nurettin SONEL 1987, Page: So Jury: Prof. Dr. Yavuz ERKAN Assoc. Prof. Dr. Nurettin SONEL Ass.Prof.Dr. Gültekin KAVUŞAN The purpose of this study is to invertigate economic geology of the ulexite deposits of the area, located in the Bigadiç Borate Basin. 4-1 drill holes were opened in an area of about 1 sq.km by ETİBANK within the vicinity of Yeniköy- Mezarderedüzü region. Ulexite and colemanite were cut in 15 of these holes. Only colemanite was observed in 22 of them. Six of them were barren. The exist ance of a fault defining the northern boundary of the ulexite deposit, which is not realized by the surface mapping, was established by plott ing.structural maps. Ân economic amount of colemanite is also observed in the area in addition to the ulexite. The reserve of the ulex- ite-eolemanite basin has been calculated by using geologic cross sections and polygonal methods and the values obtained by these means are compared. Moreover, the isograde maps are prepared by using chemical data, collected from the core samples, and some recomendations are mode. KEY WORDS: Ulexite, colemanite, economic geology, gsrade, reserve.