Türkiye'deki Dryomys (Mammalia:Rodentia) cinsi türlerinin diş çiğneme yüzeyi varyasyonları
Variations in the tooth cusp of the genus Dryomys (Mammalia:Rodentia) species in Turkey
- Tez No: 569759
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada ilk kez D. nitedula ve D. laniger'in molar diş çiğneme yüzeyi varyasyonlarını analiz edildi. Çalışmada 79 örnek kullanıldı. Her bir örneğe ait P4, M1, M2, M3, P4, M1, M2, M3 sağ molar dişleri ayrı ayrı değerlendirildi. Çiğneme yüzeyi mine kabartıları tam ve tam olmayan mine kabartıları olarak sınıflandırıldı. Üst molarlar için 11, alt molarlar için de 13 çiğneme yüzeye karakteri değerlendirildi. D. nitedula'nın çiğneme yüzeyi mine kabartısı sayısı ve morfolojisi bakımından yüksek varyasyona sahip olduğu görüldü. Yapılan karşılaştırmada D. nitedula'da Avrupa'dan Anadolu'ya doğru çiğneme yüzeyinde kompleksliğin artığı görüldü. İlk kez bu çalışmada D. nitedula'nın Trakya'da yaşayan D. n. wignei alttürünün bazı dişler için Anadolu'da yayılış gösterenlerden ayrıldığı tespit edildi. D. laniger'de çiğneme yüzeyi mine kabartıları bakımından düşük varyasyona sahip olduğu ve tür içinde coğrafik farklılaşmaların olmadığı görüldü. Fosillerle yapılan karşılaştırma Dryomys cinsinin Microdyromys'e yakın olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, cusp variations on occlusal surface of D. nitedula and D. laniger were analyzed for the first time. 79 specimens were used. P4, M1, M2, M3, P4, M1, M2, M3 of the right molar teeth of each sample were separately evaluated. The enamel cusps on occlusal surface were classified as complete and incomplete ridge. Eleven characteristics were evaluated for upper molars and 13 for lower molars for ridges. D. nitedula has high variation based on number and morphology of ridges on occlusal surface. In the basis of comparisons, it was determined that complexity on dental pattern in D. nitedula increases from Europe to Anatolia. Findings showed the subspecies D. n. wignei in Thrace of D. nitedula separated from ones in Anatolia for the first time. There is geographically no divergence in the frame of cusps on occlusal surface in D. laniger as well as less intrapopulational variation. Comparison with fossils showed the genus Dryomys is similar to Microdyromys.