Samsun ilindeki bazı yapı malzemelerinin gama soğurma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of gamma absorption properties of some construction materials in Samsun province
- Tez No: 569758
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Samsun İlinden temin edilen 6 farklı yapı malzemesi için gama soğurma özelliği incelenmiştir. Çalışma için her yapı malzemelerin farklı yoğunluk ve kalınlıklarda numuneler hazırlanmış olup, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Laboratuvarında hazırlanan deneysel düzenekte deneysel ölçümler gerçekleştirilmiştir. Deney için 60Co ve 152Eu radyoaktif kaynakları kullanılarak sekiz farklı enerji değeri için ölçümler gerçekleştirilmiştir. Teorik sonuçlar için NistXCOM web sitesindeki XCOM programı kullanılmıştır. Sonuç olarak her bir yapı malzeme numunelerimiz için deneysel ve teorik sonuçlarının kütle soğurma katsayılarının genel olarak uyum içerisinde olduğu görülmektedir. Son olarak en iyi zırhlama malzemesi olan kurşun ile karşılaştırıldığında taşyün, bims, granit, saf beton, mermer ve ytong şeklinde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, gamma absorption properties of 6 different building materials obtained from Samsun Province were investigated. Samples with different density and thickness of each building materials were prepared for the study and experimental measurements were carried out in the experimental setup prepared in the Nuclear Physics Laboratory of the Physics Department of Ondokuz Mayıs University. Measurements were performed for eight different energy values using 60Co and 152Eu radioactive sources for the experiment. For theoretical results, the XCOM program on the NistXCOM website was used. As a result, it is seen that the mass absorption coefficients of the experimental and theoretical results for each of our building material samples are generally in harmony. Finally, it is listed as rockwool, pumice, granite, püre concrete, marble and the aerated compared to the best armor material, lead.