Kolonun mimari tasarımda rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of column in architectural design
- Tez No: 569767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Fiziksel ve soyut olarak pek çok bileşen ile tanımlanabilecek mimari yaratımın özünde, mekân oluşturma çabası vardır. İlkel insanların, uygarlık tarihini oluşturmaya başladıkları süreçten, günümüze kadar, sosyal yaşantının gelişmesi ile iletişim gücü kuvvetlenmiştir. Basitçe sadece ihtiyaca yönelik mimari yapılar, zaman içerisinde, çok katmanlı ve çeşitli parametrelere bağlı yaratımlara dönüşmüşlerdir. Mimari yaratımı mümkün kılan birincil araçlardan birisi de strüktürdür. Canlı, cansız tüm varlıklar, strüktürel kurgusu sayesinde, fiziksel bütünlüğünü korumaktadır. Çalışmada, strüktürün fiziksel varlığının, gelişiminin ve çeşitliliğinin, mimari yaratım üzerindeki etkisinin, yine strüktürün bir parçası olan kolon elemanı üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kolon, strüktürel kurgu içinde, taşıyıcı eleman olarak görev almaktadır. Bu kolonun, birincil görevidir. Tez çalışması kapsamı, kolonun taşıyıcılık dışında, mimari bir öge olarak üstlendiği görevleri sorgulamak üzerinedir. Bu doğrultuda, strüktür kavramı irdelenmiş, mekân, biçim, anlam kavramları üzerine tartışmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuçta kolonun, mimari tasarımın bir parçası olduğu, mekânı ve biçimi oluşturmada araç olarak kullanıldığı, anlam ileten bir öge olarak kurgulanabildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The essence of architectural creation, which can be defined physically and abstractly by many components, is the effort to create space. From the process in which primitive people started to form the history of civilization, to the present day; the power of communication has strengthened with the development of social life. The architectural structures, simply and that are oriented only to the needs has become in time turned into multi-layered and depending on various parameters. One of the primary instrument that make architectural creation possible is the structure. All living and inanimate beings maintain their physical integrity thanks to their structural integrity. In this study, it is aimed to evaluate the physical existence, development and diversity of the structure, the impact on architectural creation, through the column element which is also a part of the structure. The column serves as a carrier element in structural system. This is the primary task of the column. The scope of the thesis is on the questioning of the tasks that the column undertakes as an architectural element other than the carrier. In this respect, the concept of structure has been examined and discussions have been made on the concepts of space, form and meaning. As a result, it was understood that the column was a part of architectural design, used as a tool for creating space and form, and could be constructed as an element that conveys meaning.