Sulak alanlar, değer biçme ve Türkiye'ye özgü yöntem belirlenmesi ve balıkdamı sulak alanında uygulanması
Wetlands, valuation and determination methods for Turkey and implementation for balikdami wetland
  1. Tez No: 569768
  2. Yazar: LEVENT BİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Balıkdamı Sulak Alanı'nın toplam ekonomik kıymet tahminleri üretilmiştir. Bu kapsamda öncellikle biyolojik çeşitlilik uygulanan cezalar üzerinden kıymetlendirilmiş, daha sonra koşullu kıymetlendirme yöntemi kullanılarak alanda bulunan biyolojik çeşitlilik tanıtılmış ve bu çeşitliliği korumak ve geliştirmek için yerel halkın katılımına dair istekleri araştırılmıştır. Ayrıca bir sulak alanın kıymetinin eksiksiz ortaya konması amacıyla piyasa değeri olan mal ve hizmetler de kıymetlendirme kapsamında hesaplanmıştır. Balıkdamı Sulak Alanı'nın balık kıymeti 66.340 TL, kuş kıymeti 4.095.550,00 TL, memeli kıymeti 10.200,00 TL, biyolojik çeşitlilği korumak için yerel halkın ödeme arzusu 94.800,00 TL, Süt üretiminden 308.442,81 TL, et üretiminden 16.230.436 TL, mera ot üretiminden 505.403,72 TL, bitkisel üretimden 63.222,28 TL, hayvansal gübreden 81.191,20 TL, biyoyakıt üretiminden 558.683,41 TL, ekim alanlarında kullanılan su miktarından 1.504.449,70 TL ve atık tutma kapasitesinden 301.623,81 TL kıymet elde edilmiştir. Balıkdamı Sulak Alanı'nın kıymetlendirme çalışmaları sonucunda alanın toplam kıymeti 23.820.342,93 TL olarak hesaplanmıştır. Korunan alanlarda seyahat masrafı yöntemi, biyolojik çeşitliliğin kıymeti, koşullu kıymetlendirme yöntemi ve her ne kadar Türkiye'de değişken bir piyasa olsa da piyasa kıymeti olan mal ve hizmetlerin kıymetlendirilmesi uygun olacaktır. Böylece sulak alanın toplam kıymeti çıkarılmış olacaktır. Korunan alan dışındaki veya ziyaretçi kaydı tutulmadığı alanlarda biyolojik çeşitliliğin kıymeti, koşullu kıymetlendirme yöntemi ve piyasa kıymeti olan mal ve hizmetlerin kıymetlendirilmesi uygun olacaktır. Bölgedeki kurum ve karar vericiler için önemli bir gösterge olabilecek bu sonuçlar, sulak alanın çevresel mal ve hizmetlerin kalitesinin geliştirilmesi için önemli bir talep olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Estimation of the total economic value of Balikdami Wetland is produced. In this context, biodiversity was firstly valued over the penalties that were applied to biodiversity, then the biodiversity in the area was valued using contingent valuation method (WTP). In addition, the valuation of market values of goods and services has been calculated in order to fully assess the total economic value of the wetland. Fish value of Balikdami Wetland is 66.340,00 TL, bird value 4.095.550,00 TL, mammal value 10.200,00 TL, local people's willing to pay 94.800,00 TL to preserve biodiversity, 308.442.81 TL from milk production, 16.230,00 TL from meat production, 505,403,72 TL from pasture grass production, 63.222,28 TL from agricultural production, 81.191.20 TL from animal manure, 558.683,41 TL from biofuel production, 1.504.449,70 TL from water used in cultivation areas and 301.623,81 TL from waste holding capacity was obtained. As a result of the valuation studies of Balikdami Wetland, the total economic value of the area was calculated as 23.820.342,93 TL. For valuation of protected areas travel cost method, the value of biological diversity, contingent valuation method and although Turkey has a flexible market value of the goods and services though would be appropriate. Thus, the total economic value of the wetland will be extracted. The value of biological diversity, contingent valuation method and valuation of goods and services which are market value shall be appropriate in areas outside protected areas or where no visitor records are kept. These results, which may be an important indicator for institutions and decision makers in the region, show that the wetland is an important demand for improving the quality of environmental goods and services.