Yazılım testi süreç yönetimi ve raporlama sisteminin geliştirilmesi
Software test process management and development of reporting system
  1. Tez No: 569983
  2. Yazar: BEYTULLAH UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAN KORUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada yazılım süreçlerinden test süreç yönetimi detaylıca incelenip test süreci, test yönetimi, test tipleri, yazılım hata yönetimi ve test raporlamaları hakkında temel bilgiler açıklanmıştır. Mevcut yazılım test yönetim uygulamaları ve iş zekâsı çözümleriyle sunulmakta olan detaylı test durum raporlamalarının kolaylıkla erişilebileceği ve yöneticilerin doğru ve zamanında karar vermelerine olanak sağlayacak raporların anlık ve güncel olarak sunulacağı bir raporlama sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu test raporlama sistemi ile, testi gerçekleştiren ve testi takip eden kişilerin yapacağı sürekli raporlamaların doğru ve gerçek zamanlı olarak oluşturulması, raporlamalarda harcanan efor ve maliyetlerin düşürülmesi hedeflenmektedir. Yöneticiler ve yazılım projesinde bulunan paydaşların kullanacağı tüm raporlama tiplerine uygulama içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study software test process, test management, test types, software defect management, test reporting and existing software test management applications's reporting dashboard had been researced in detail. It is aimed to develop a reporting system that will provide instant and updated reports ,which detailed test case reporting with software test management applications and business intelligence solutions, to enable managers to make accurate and timely decisions making process. With this test reporting system is aimed to create accurate and real-time continuous reporting by the people who conduct the test and who will follow the test, and to reduce the effort and costs spent in reporting.