Kültürel diplomasi bağlamında Türkiye-İran ilişkileri: Tahran Yunus Emre Enstitüsü örneği (2012-2018)
Turkey-Iran relations in the context of cultural diplomacy: Tahran Yunus Emre Institute (2012-2018)
- Tez No: 569989
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ OSMAN ÖZGÜDENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle büyük popülerlik kazanan; yumuşak güç, kamusal diplomasi ve kültürel diplomasi gibi kavramlar, son yıllarda her güçlü devlet için fazlasıyla önemli konular haline gelmişlerdir. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti de yumuşak güç bağlamında çok önemli bir süreci 2009 yılında temelini attığı Yunus Emre Enstitüsü ile başlatmıştır. Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye'yi ve Türk kültürünü dünyaya tanıtma amacıyla kurulmuş bir enstitüdür. Bu enstitü, Türkiye adına beş kıtada açtığı 58 kültür merkeziyle kültürel diplomasi alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Kültürel diplomasi çerçevesinde kurulan kültür merkezlerinden birini de 28 Mart 2012 tarihinde İran'ın başkentinde açılan Tahran Yunus Emre Enstitüsü oluşturmuştur. Bu enstitü, şimdiye kadar Türk-İran kültürel ilişkilerinin gelişmesinde önemli görevler almıştır. Bu çalışmayla da her faaliyeti kültürel diplomasi tanımı içerisinde yer alan Yunus Emre Enstitülerinin, İran sahasındaki etkileri Tahran Yunus Emre Enstitüsü üzerinden incelenmiş ve İran sahasındaki yansımaların ne ölçüde olduğu saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Such soft power, public diplomacy and cultural diplomacy concepts have been important issues with the effect of globalisation for every powerful states recently. Republic of Turkey started to use the concept of soft power as well by establishing Yunus Emre Institute in 2009. This institute has established with the purpose of introducing Turkey and Turkish culture to the world. Yunus Emre Institute has found 58 cultural centers on behalf of Turkey in five continents to sustain its studies which are about cultural diplomacy. One of them is Tahran Yunus Emre Institution when was established in 2012 in the capital city of Iran. The effects of Yunus Emre Institutes in the region of Iran have been examined with this study through Tahran Yunus Emre Institution and has been worked to determine the extent of effects in the region of Iran.