İnovasyon ve marka değeri arasındaki ilişki üzerine bir uygulama
An application on the relationship between innovation and brand value
- Tez No: 569988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖZGÜVEN TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde rekabet koşulları firmaların rakip sayılarının artması ve ürün veya hizmetlerin pazarlanması sürecinin karışık hale gelmesi ile epey zorlaşmıştır. Firmalar değişen bu rekabet şartları altında rakiplerinin önüne geçmesi için bir anlamda değişmeye ve farklılaşmaya gitmek zorundadır. Firmaların rakiplerinden bir adım önde olması için izleyeceği stratejik yolların en önemlisi markasını değerli ve bilinen marka haline getirmesinden geçmektedir. Tüketici ihtiyaçlarının daha etkin karşılanarak markaya değer katılması ve bu suretle tüketicinin algısında markanın rakiplerine göre bir adım öne geçmesi, karlılığa ve büyümeye de katkı sağlayacaktır. Bu uygulamanın amacı: inovasyon ile marka denkliği ve marka değeri arasındaki ilişkiyi incelemek ve rekabet üstünlüğünün marka üzerinden ne derecede gerçekleştiğini göz önüne getirmektir. Uygulamada inovasyon ile marka değeri kavramı arasındaki ilişki detaylı bir biçimde incelenmekte ve tüketicilerin inovasyon tutumları ile marka değeri algılarına yönelik bir anket uygulanmaktadır. Anketin sonucunda ulaşılan verilerle belirli sonuçlar ortaya çıkmakta ve bu sonuçlarda inovasyonun marka denkliği ve marka değeri ile ilişkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, competition conditions have become very difficult with the increasing number of competitors and the process of marketing products or services has become complicated. Companies have to change and diverge in a sense in order to get ahead of their competitors under these changing competition conditions. The most important of the strategic ways that firms will follow to be one step ahead of their competitors is to make their brand a valuable and well-known brand. In this way, taking a step forward in the perception of the consumer according to the brand's competitors will contribute to profitability and growth as well. The purpose of this application is to examine the relationship between innovation and brand equity and brand value and to consider the degree to which competitive superiority occurs over the brand. In application, the relationship between innovation and the concept of brand value is examined in detail and a survey is conducted for consumers' attitudes to innovation and perceptions of brand value. The results of the survey show specific results and the relationship of innovation with brand equity and brand value is observed.