Dikkatin periferik işitme sistemi üzerindeki etkisinin araştırılması
Attentional effects on peripheral auditory system
- Tez No: 570021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dündar, Ş. (2019). Dikkatin Periferik İşitme Sistemi Üzerindeki Etkisinin Araştırılması. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Odyoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. İşitme sisteminin büyük bir kısmı efferent işitsel yollardan oluşmaktadır. Efferent işitsel yolların seçici dikkate aracılık ederek subkortikal yapılar ve periferik işitsel yapılardaki işitsel işlemleme süreçlerini şekillendirdiği öne sürülmektedir. Çalışmamızın amacı dikkatin efferent işitsel yolları dış tüy hücrelerine bağlayan medial olivokoklear efferentlerin aktivitesini değiştirerek koklear kazanç üzerinde oluşturması öngörülen etkiyi incelemektir. Çalışmamıza normal işiten ve yaşları 22-25 arasında değişen (ort. 22.8±1.15) 30 genç yetişkin dahil edilmiştir. Deneklerin pasif ya da aktif halde olmasını gerektiren deney durumları sırasında yapılan DPOAE ölçümlerindeki kontralateral supresyon miktarları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar akustik koşulları birbiri ile eşleştirilen aktif ve pasif deney durumları arasında yapılmıştır. Sağ ve sol kulak verileri ayrı ayrı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dundar, S. (2019). Attentional Effects on Peripheral Auditory System. İstanbul University-Cerrahpasa, Institute of Graduate Studies, Audiology. Master's Thesis. İstanbul. Efferent auditory pathways are proposed to mediate selective attention by modulating auditory processing in subcortical and peripheral auditory structures. The aim of our study is to investigate the proposed effect of attention on peripheral auditory function which is mediated by medial olivocochlear efferents connecting efferent auditory pathways to outer hair cells. 30 normal hearing participants aged between 22-25 years (mean 22.8±1.15) were recruited in our study. DPOAE measurements were performed to monitor outer hair cell and medial olivocochlear efferent activity in all participants. DP amplitude suppression measurements were compared between active measurements requiring participants' active engagement in a visual or an auditory task and passive measurements requiring participants to be in a passive state. Comparisons were made between active and passive measurements held in similar acoustic conditions. Right and left ear results were analyzed separately. No significant difference was found in analysis of left ear measurements (p>0.05). However significant differences were found in analysis of right ear measurements.