Evsel katı atıkların toplanması, taşınması ve depolanması hususunda yapılan maliyet analizi
Cost analysis of collection, transportation and storage of domestic solid wastes
  1. Tez No: 570046
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tez çalışması, evsel katı atıkların toplanması, taşınması ve depolanması ile alakalı bir yıllık süre zarfında (2017) harcama yapılan gider kalemleri, ilgili harcama biriminin bütçe verilerinin tek tek ele alınması ile ortaya çıkarılmıştır. Öncelikle atık biriktirme ekipmanlarının maliyetleri, atık taşıma araçlarının yatırım maliyetleri, personel giderleri, yakıt giderleri, araç bakım ve onarım giderleri, avadanlık ve yedek parça alımları bu çalışmada yıllık katı atık toplama ve taşıma maliyetinin ana kalemlerini oluşturmuştur. Tezin amacı, mevcut atık toplama ve taşıma sisteminin maliyetinin tespit edilmesi ile birlikte, değişen nüfusta dikkate alınarak, 2018-2022 yıllarındaki maliyetleri öngörmektir. Türkiye'nin içinde bulunduğu çarpık kentleşme ve yapılaşmayla“Kentsel Dönüşüm”adı altında girdiği bu değişim hareketi, ilçe üzerindeki etkisini son yıllarda göstermeye başlamış, ilçenin yeniden planlamasıyla birlikte mevcut katı atık yönetiminde de alternatiflerin oluşması kaçınılmaz olmuştur. Bu sebeple, uygulanan katı atık toplama taşıma sistemi ile alternatif sistemlerin incelendiği bir çalışma yapılmıştır. Çalışma sonucunda mevcut sistem analiz edilmiş, yeraltı çöp konteyneri toplama sisteminin veriminin yüksek olduğu ve işletme maliyetlerin diğer toplama taşıma sistemlerine göre düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by examining each expense item and budget data spent on the collection, transportation and storing of domestic solid waste for one year period (2017). In this study, costs of waste collection equipment, investment costs of waste transportation vehicles, staff expenses, fuel expenses, vehicle maintenance, and repair expenses, and the purchase of equipment and spare parts constituted the main items of annual solid waste collection and transportation cost. The aim of this study is to determine the cost of the existing waste collection and transportation system and to estimate the costs during 2018-2022 considering the changing population. The transformation movement called“Urban Transformation”with unplanned urbanization and construction existing in Turkey has started to show its effect on the town in recent years and with the replanning of the district, it has become inevitable to create alternatives in the existing solid waste management. Therefore, this study was carried out to examine the existing solid waste collection system and alternative systems. As a result of the study, the existing system was analyzed and it was located that the yield of the underground garbage container collection system was high and the operating costs were low compared to the other collection-transportation systems.