Bazı endüstriyel ve evsel atık suların fizikokimyasal çöktürme yöntemi ile arıtılması
- Tez No: 2486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, evsel ve endüstriyel atık suların çeşit li çöktürücüler kullanarak arıtılabilirlikleri araştırılmış tır. Evsel atık su örnekleri Eskişehir Yıldıztepe Subay Loj- ' manian, endüstriyel atık su örnekleri ise Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi ve Eskişehir Lokomotif Motor Sanayi' nden alındı. Atık su örneklerinin özellikleri, bazı parametrelerin çöktürmeden önceki ve sonraki değerleri çizelgelerde verildi. Arıtmanın derecesini saptamakta temel alınan permanganat tü ketimindeki yüzde azalmalar, çöktürücü niceliklerine karşı grafiklere geçirildi. Evsel ve endüstriyel atık sular için uygun çöktürücüler ve miktarları tespit edildi. Al“ (SO.) _.18H”0' in her üç atık su için de olumlu sonuç verdiği saptanmıştır. Lületaşının da umut verici bir çöktürü cü olduğu görülmektedir. Her atık su için uygun çöktürücüler ve dozları“Deney Verilerinin Tartışılması”bölümünde geniş bir şekilde verildi.., Ayrıca bu konuda bundan sonra yapılabilecek çalışmalar“Öneriler”kısmında verilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Treatability of various municipal and industrial wastewaters with different coagulants was experimentally- studied. Municipal wastewater samples were taken from Yil- dxztepe district in Eskişehir. Industrial wastewater samples were taken from Eskişehir Organized Industrial District and Eskişehir Locomotive Motors Industry. Sane characteristics of wastewater samples and selected parameters before and after coagulation were given as tables. Permanganate consumption was taken as the main measure of the degree of pollution. Thus percent reductions in permanganate consumptions were plotted versus coagulant quantities used. From these graphs, suitable coagulants and their optimum quantities were determined for all three wastewater samples. XII